26.1 C
İstanbul
27.3 C
Ankara
28 C
Konya
12 Ağustos Çarşamba 2020

Giresun Kurban Bayram Namaz Saati 2020

- Advertisement -
- Advertisement -

Giresun’da bayram namazı saat kaçta kılınacak ? Kurban, Allah’a yakın olmak ve rızasına ermek için ibadet niyetiyle kurbanlık bir hayvanı kesmektir. Bayram, Yüce Allah’ın müslümanlara ihsan ettiği büyük bir lütuftur.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından’dan hazırlanan il il Kurban bayramı namaz saatleri de belli oldu. Peki bir çoğumuzun merak ettiği Giresunda Kurban bayram namazı saat kaçta? veya Giresun Kurban bayram namaz vakti ne zaman? Türkiye için bayram namazı ezan vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı resmi web sitesinden alınmaktadır.

Önemli Not: Aşağıda verdiğimiz tabloda Kurban bayramı namaz saatleri 2019 yılına aittir. Diyanete uyumlu 2020 Ramazan imsakiyesi ve Bayram Namaz vakitleri yapım aşamasındadır. En kısa zamanda Diyanete uyumlu Bayram namaz saatlerini burada bulabilirsiniz.

Giresun İÇİN BAYRAM NAMAZ SAATİ 06:09

 

Bayram Namazı Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü kılınır. Namazdan sonra bayram hutbesi okunur. Bayram namazı 2 Rekattir, cemaat ile camide kılınır, vacip bir namazdır. Yılda iki dini bayramımız vardır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı.

Bu namazların ikisinin de kılınış şekli aynıdır. Tek fark Ramazan bayramı namazını kılıyorsak: “Niyet ettim ALLAH rızası için Ramazan Bayramı Namazını kılmaya” diye niyet ederiz. Kurban bayramını kılıyorsak: “Niyet ettim ALLAH rızası için Kurban Bayramı Namazını kılmaya” diye niyet ederiz.

Bayram namazı 2 Rekat 9 Tekbir ile kılınır. 5 Tekbir birinci rekatta. 4 Tekbir de ikinci rekatta olmak üzere 9 tane tekbir alınır.

Kurban Hakkında Ayet ve Hadisler

“Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir. (Hac yolculuğu için) emin olduğunuz vakit kim hac günlerine kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir. Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman yedi olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür. Bu söylenenler, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah”tan korkun. Biliniz ki Allah”ın vereceği ceza ağırdır.” (Bakara 2/196)

Âişe (r.a.)”dan rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.” (İbn Mâce, Edahî: 3)

“Onlara, Adem”in iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen kardeş, kıskançlık yüzünden), “And olsun seni öldüreceğim.” dedi. Diğeri de “Allah ancak takva sahiplerinden kabul eder.” dedi…” (Mâide 5/27)

Enes b. Mâlik (r.a.)”ten rivayet edildiğine göre: “Resulullah (s.a.v.) boynuzlu, alaca renkli iki koçu kendi eliyle keserek kurban etti. Besmele çekti, tekbir aldı ve keserken ayağını koçların sağ yanı üzerine koydu.” (Buhârî, Edâhî: 7; Müslim, Edahî: 3)

“De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En” âm 6/162)

Berâ b. Âzib (r.a.)”dan merfu olarak rivayet edilen hadisinde Resulullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor: “Topal hayvan, tek gözlü hayvan, hastalığı belli olan hayvan, zayıf ve cılız hayvan kurban edilmez.” (Ebû Dâvûd, Dahaya: 5; İbn Mâce, Edahî: 8)

“Biz, her ümmete -(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah”ın adını ansınlar diye- kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah”tır. Öyle ise, O”na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34)

“Resulullah (s.a.v.), Ramazan Bayramı namazına bir şeyler yemeden çıkmazdı. Kurban Bayramı”nda ise, namazdan dönünceye kadar bir şey yemezdi.” (Büreyde, Kütüb”ü-Sitte: Hadis no: 3048)

“Biz, büyükbaş hayvanları da sizin için Allah”ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu hâlde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah”ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yiyin hem de ihtiyacını gizleyen/gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik.” (Hac 22/36)

“Kendilerine ait birtakım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah”ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun”. (Hac 22/28)

“Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.” (Kevser 108/2)

“Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.” (Sâffât 37/107)

Resululah (s.a.v.) buyurdular ki: “Allah indinde günlerin en büyüğü Kurban Bayramı günüdür. Bunu, fazilette nefr günü (teşrik günlerinin ikinci günü) takip eder.” (Abdullah İbnu Kurt, Kütüb”ü-Sitte: Hadis no: 4561)

Kurban Bayramında müstehab olan şeyler

1) Bayram sabahı erken kalkmak.
2) Misvak kullanmak.
3) Gusletmek. (Boy abdesti almak)
4) Güzel koku sürünmek.
5) Temiz ve helâl elbise giymek.
6) Kurban Bayramı”nda fecr-i sâdıkın doğmasından evvelki vakitten (imsaktan) bayram namazını kılıncaya kadar oruçlu gibi, orucu bozan şeylerden uzak durmak. 7) İlk yediği kurban eti olması için yemeği namazdan sonra yemek. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kurbanın ciğerinden yerlerdi.
8) Mümkün ise namaza yürüyerek gitmek.
9) Namazdan sonra başka bir yoldan dönmek.
10) Neşeli olmak.
11) Çok sadaka vermek.
12) “Tekabbelallâhü minnâ ve minküm” (Allah bizden ve sizden kabul buyursun.) diyerek müslümanlara, akraba, komşu ve sevdiklerine duâ etmek ve onlarla musâfaha etmek.
13) Kurban Bayramı namazına giderken yolda sesli tekbir getirmek.

KURBAN KESTİKTEN SONRA NE YAPILIR
Kurban kesildikten sonra 2 rek”at teşekkür namazı kılınır. Fâtiha”dan sonra birinci rek”atte 1 Kevser Sûresi (İnnâ a”taynâ…), ikinci rek”atte 1 İhlâs Sûresi (Kul hüvallâhü ehad…) okunur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: “Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın. Sonra iki rek”at namaz kılın. Müslümanlardan hangisi bu iki rek”at namazı kılar da Allâhü Teâlâ”dan bir şey isterse Allâhü Teâlâ o kimseye elbette istediği şeyi verir.”

“Yâ Rabbi! Bu koyun (sığır veya keçi) sendendir, sanadır ve senin rızan içindir. Lütfunla ve kereminle Halîl”in İbrâhim (a.s.) ve İsmâîl (a.s.)”dan ve Habîb”in Muhammed”den (s.a.v.) kabul ettiğin gibi fazlın, lütfun ve kereminle kabul et; yâ Ekrame”l-Ekramîn!..” diye duâ edilir, dîn ve dünya hâcetleri istenir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Mehmet Tevfik Temiztürk Uzaylıların Varlığına İnanıyorum 25 Şiiri

Buraya kadar nasıl gelebîlîyorsunuz? Bîzden de çok îlerî, nasıl yaşıyorsunuz?Sîz bîr yaratıksınız ne düşünüyorsunuz? Nelerî yaşadınız, neler bîlîyorsunuz?Bîz çok yenî nesîlîz fakat Dünya çok eskî, Geçmîşlerîmîz de...

Rüyada Anahtar Görmek Neye İşarettir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Rüyada anahtar görmek, rızka yardıma ve ilim kapısını açmaya delâlet eder. Özellikle kendisiyle beraber birçok anahtar varsa, rızık ve...
- Advertisement -

Kutlu Rüya Dini Bir Kıssa

KUTLU RÜYA Tabiinden Abdullah İbn-i Zeyd (Radıyallahü Anh) anlatıyor:—    Allahın mukaddes evi Kabe"yi haccetmek gayesiyle yola çıkmıştım. Yolda bir adamla karşılaştım. Bana:—    Ey yol eri,...

Nazar Veya Göz Değmesi İçin Okunacak Dua

Fahr-i âlem (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimiz, nazarın yani göz değmesinin vaki olduğunu ve dağı yerinden oynattığını beyan buyurmuşlardır. Bu mevzuda bir çok hadis-i...

Necip Fazıl Kısakürek Yakınlık Şiiri

Şairliğe îlk on yedi yaşında başladı. Âsıl adı Ahmet Necip Fazıl Kısakürektîr, Türk şâir, yazar ve düşünür. Tarih boyunca bir çok eserlere imza atmıştır....

Abdurrahim Karakoç Şüpheliyim Bre Dostlar Şiiri

İki ayaklıydı, konuşuyordu “İnsandır” dediler, ben inanmadım. Kediye benzettim, artık yiyordu “Aslandır” dediler, ben inanmadım.Fala baktı, aynalara bakmadı Hayalimde müspet iz bırakmadı Başköşeye bağdaş kurdu, kalkmadı “Mihmandır” dediler, ben inanmadım.Her...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here