Haccı Ekberin Sevabı ve Fazileti Var mıdır

Allah (c.c) kısmet etti ve bu sene Haccı Ekber yaptık. Halk arasında yaygın olan inanışa göre de, arefe gününün yanı Arafat’ta vakfeye durulduğu günün Cuma’ya denke gelmesi durumunda da Hacc-ı Ekber durumu oluşuyor. Bu nedene kimene Hacc’ı ekber nasip oluyor, kimine nasip olmuyor.

Benim ise Haccı Ekber durumunda dikkat ettiğim, Peygamber Efendimizin ömründe sadece bir defa hacca gitmiş olması ve bu hac ziyaretinde de Arafat’ta vakfeyi Cuma günü yapmış olması, yani Hacc-ı Ekber yapmasıdır. Ayrıca Aarafat vakfesinin mübarek Cuma gününe denk gelmiş olması da bu günün önemini artırıyor.

Hacc el-Ekber hakkında çeşitli görüşler vardır. Kesin olarak onu teşhis etmek mümkün değildir. Bir görüşe göre Hacc-ı Ekber, Haccülkırân’dır. Yâni ihrama girerken hem hac, hem umre niyetini getirip her iki menâsiki birlikte yürütmektir.

Diğer bir görüşe göre Hacc el-Ekber hacc mevsiminde edâ edilen menâsikdir. Haccı asgar da umredir. Üçüncü görüş ise cuma günü ile arefe gününün birleştikleri yılda edâ edilen hacca Hacc-ı Ekber denilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here