Hicri Takvime Göre Bayramlar ne Zaman

Hicri Takvime Göre Bayram ve Kurban Bayramı Ne Zamandır? İslam dininde kullanılan ve bayram günlerini tespit etmekte temel alınan takvim hicri takvimdir. Biliyorsunuz ki İslâm ümmetinin iki bayramı vardır. Biri Ramazan bayramı, diğeri kurban bayramıdır. Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Ramazan ayında tutulan bir aylık orucun bitiminde, insanın iç dünyasını zenginleştirdiği, ruhunu bedenine hakim kıldığı ve melekleştiği günlerin ardından gelir. Ramazan ve Kurban bayramları Hicretin 2. yılından ıtibaren kutlanmaya başlanmıştır.

Ramazan bayramı hicri takvime göre hangi ayda? Ramazan ayının bitiminde Şevval ayının ilk üç günü müslümanların bayram günleridir. Bayramlar Allah’ın büyüklüğünü, îmanın izzetini, islâm’ın yüceliğini ilân etme günüdür. ikincisi olan Kurban Bayramı İmanlı kalplerin coştuğu, Allah sevgisiyle dolup taştığı, rızasını kazanmak için mal ve bedenle ibadet ve fedâkârlıklara koştuğu muhteşem ve şerefli bir gündür. Kurban kesmek, hicretin 2. yılında meşru’ kılınmıştır. Meşrûiyeti, Kitab, Sünnet ve İcma’ ile sâbittir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettiğimiz bir vakittir. Kurban bayrami hicri takvimde hangi ay? Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Ramazan bayramı üç gün, Kurban Bayramı dört gündür.

Hicri Takvime Göre Bayramlar 
1) Ramazan Bayramı : Şevvâl ayının birinci günüdür.
2) Kurban Bayramı : Zi’l-hicce ayının onuncu günüdür.

Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir.

Resûlüllah Efendimiz, Medine-i Münevvere`ye teşrif buyurduklarında, ora ahalisinin senede iki bayram günleri olduğunu anlayınca, “Allah Teâla size o iki bayram günlerine bedel, onlardan daha hayırlı iki bayram günü ihsân etmiştir” buyurmuş; ve o günlerin de Ramazan-ı şerîf bayramı ile Kurban bayramı günleri olduğunu haber vermiştir. Ramazan bayramı (Iyd-i fıtır) 3 gün; Kurban bayramı (Iyd-i edhâ) ise 4 gündür. Ramazan bayramına, o gün fıtır sadakası verilmesinden dolayı “Fıtır bayramı” adı da verilmektedir.

Bayramların en güzel şekli tanısın tanımasın mü’minlerin tokalaşarak, kucaklaşarak birbirleriyle bayramlaşması, bayramlarını kutlaması ve tebrikleşmesidir. Saadet Asrında Sahabiler birbirleriyle “Bârekâllâhü lenâ ve leküm” diyerek bayramlaşılardı, yani “Allah bizden de, sizden de kabul etsin” dedikleri rivayet edilir. Bu tebrikleşme bizim dilimizde “Bayramınız mübarek olsun, bayramınızı kutlu olsun, hayırlı bayramlar” gibi sözlerle ifade edilir.

Kâinatın Efendisi, ebedî rehberimiz, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Efendimiz Ramazan Bayramı’nı anlatan bir hadîs-i şerifte bayrama namaz ve fitre vermekle başlamamızı ders veriyor.

Namazdan önce fitreler verilmiş olmalıdır. Fakirleri ve yetimleri sevindirmek ne güzel bir ibadet, ne güzel bir bayramdır!

İşte bayram böyle olur! Gözler gülüyor, dudaklardan tebessüm eksiltmiyor, yardımlar yapılıyor, dargınlar barışıyor, çocuklar sevindiriliyor. Müslümanların bayram anlayışı budur.

Önceki İçerikFecra Azadi İlahi Sözleri
Sonraki İçerikHintçe İsimler Ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here