24.4 C
İstanbul
19 C
Ankara
23 C
Konya
29 Eylül Salı 2020

Melek Nedir Kısaca Anlamı

- Advertisement -
- Advertisement -

Melek Nedir? Melekler nurdan yaratılmış latif varlıklardır. Melek Ne Demektir? Melekler Allah’ın emrinden çıkmayıp O’nun izni dışında bir şey yapmayan ve O’nun izni ile her işi gören varlıklardır. Melekler Nasıldır? Melekler dişilik , yemek, içmek beşeri halleri olmayan varlıklardır. Onlar nurdan varlıklar olup Allah’ın izni ile her şekle bürünürler. Melek çok temiz iyi huylu kimse anlamına gelip  doğa üstü varlıklardır. Bunun için de, haklarında duyularla değil, âyet-i kerimeler ve peygamberlerin verdikleri haberlerle bilgi sahibi oluruz. Ayrıca Meleklere iman İmanın altı şartı arasındadır.

“Şüphesiz Rabbin katındaki (Melek)ler O’na ibadet etmekten büyüklenmezler. O’nu tesbih ederler, yalnız O’na secde ederler.” (A’raf, 7/206)

İnanlar meleklerin varlığına iman etmekle yükümlüdürler. Varlıkları peygamberler ve onlara verilen kitablar tarafından bildirilmiştir. Melekleri inkar etmek, bütün peygamberleri ve kitapları inkar etmek demektir. Bu da caiz olmaz. Onun için meleklere iman etmek imanın şartlarından birisidir, bizim de dinimizin şartıdır.

“Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse, derin bir sapıklığa düşmüş olur.” (Nisa 4/136)

Dört Büyük Melek

Dört meleğin her biri belli bir görevi yerine getirmektedir. Aralarında bir hiyerarşik ilişki olmamakla birlikte Cebrail en büyük melek kabul edilmektedir.
• Cebrail : İslamda dört büyük melekten biri olan Cebrail’in Peygamberlere vahiy getirmek, onlara Allah’ın emir ve yasaklarını bildirmekle vazifeli melek olduğuna inanılır. Cebrail’e ‘Cibrîl, ‘Rûh-ul-emîn’, ‘, ‘Nâmûs-ı ekber de denir.
• Azrail : Eceli gelen insanların ruhlarını teslim alır. Melekü’l-Mevt, yani, ölüm meleği adı da verilir.
• Mikail : İnsanların rızıklarını ulaştırmak ve Allah’ın iradesine göre tabiat olaylarını düzenlemekle görevli melektir.
• İsrafil : Kıyamet günü, Sur üfleyecek olan melektir.

Diğer melekler

• Kirâmen Kâtibîn: Her insanın sağ ve sol omzunda yer alıp, yaptığı iyi ve kötü işleri kaydederler. Kiramen kâtibin insanın aklından geçen kötü işleri eyleme dökmediği müddetçe kaydetmezler. İyi işlerini ise niyet anında hemen iyilik hanesine yazarlar. Hafaza (koruma) melekleri ismiyle de anılırlar.
• Münker ve Nekîr melekleri: Kabirde insanı sorguya çeken meleklerdir. Bu sorgu sonucuna göre kabir hayatının cennet veya cehennemde mi geçeceğini belirlerler.
• Rıdvân: Cennetteki meleklerin başıdır.
• Mâlik: Cehennemde görevli olan meleklerin başıdır.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İhtiyarı Fiiller Ne Demek

İhtiyârî Fiiller: İstek ile yapılan işler. (Bkz. İrâde) Ehl-i sünnet âlimleri, insanın yaptığı işte kendi kuvveti de te'sir (etki) ediyor dediler ve bu te'sire kesb ismini...

Gunyetü’t talibin İsimli Kitap Nasıldır

Şeyh Abdülkâdir Geylânî'ye mensup olan "Gun-yetü't Talibin" isimli kitap nasıldır? Türkçe'ye tercüme edilmiştir, okunmasını tavsiye ediyor musunuz?Şeyh Abdülkâdir Geylânî bir mürşittir, sâlih ve âlim...
- Advertisement -

Abdurrahim Karakoç Aynaların Ötesi Şiiri

Her ne kusur varsa, geçen zamanda; Suçsuzdur aynalar elâ gözlü yâr. Mecnunlar Mevlâ’yı bulursa canda, El olur Leyla’lar elâ gözlü yâr. Güzel açar güzellîğîn sergîsîn Gün ağartır kara saçın...

Ahmet Aslan Birlik Zamani Dersim Sözleri

Nîce Padîşahlar geldî cîhana îlîm almak îçîn düştü gümana Her bîr çesît atmış bîr yana Kesîlmemîş qal u qırı DersîmînBîsmîllah dîyelîm haktan înayet Ta ezel mazarı îhsanı Dersîm Muhammet...

Mehmet Tevfik Temiztürk ALLAH’a Şirk Koşulmaz 68 Şiiri

Mehmet Tevfik Temiztürk şiirleriyle, kişiliği ve veteriner hayatıyla önemli bir yazar olmakla beraber eserleri ve katkıda bulundukları unutulmaz. Şiirlerimle duygu ve düşüncelerimi işlerken güncel...

Mardin Seyahat Kayseri Firması İletişim Telefon Numarası

Otobüs firmaların dan online otobüs bileti almak içim otogara (aştiye) gitmeye gerek yok. Ülkemizdeki Otobüs ile bir yerden başka şehre yapacağınız seyahatlerin bilgilerine, firmalarının...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here