15.3 C
İstanbul
10.9 C
Ankara
8 C
Konya
30 Ekim Cuma 2020

Hararete karşı İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir

- Advertisement -
- Advertisement -

Asırlardan beri insanlık âleminin en büyük şifa menbaı diye ifa­de ettikleri, çeşitli bitki ve otlara karşı alâkanın giderek arttığı ve bu bitkilerin bütün dünyada çok yaygın bir şekilde kullanıldığı günü­müzde, memleketimizde de bu ihtiyaca cevap verebilecek bitkiler vardır.insanların hastalıklarının tedavisi cihetinde cidden faydalı reçete­ler ve tavsiyeler sunması bakımından büyük değer taşımakta. Sizde Şifalı Bitkiler ile hastalıklarınıza doğal bitkisel çözüm ile derdinize deva bulabilirsiniz.

Uzun yıllar süren tecrübeler sonucu gerek İslâm tıb âlimleri, ge­rekse diğer tıb bilim adamları çeşitli bitki ve otların insan vücuduna ne gibi faydalar ve zararlar sağladığını belirlemişler ve belirlemiş ol­dukları bilgilerin ışığı altında bitkilerin insan sağlığına faydalı, hasta­lıklarına da çare olması maksadı yada bitkilerle hastalıkları tedavi maksadı wep sayfamızda sizler için Şifalı otlar, Şifalı taşlar, Şifalı bitkiler ile sizler için derledik….

Şifalı Bitkiler Nedir ?
Şifalı bitkiler içerdiği çeşitli moleküller ve vitaminler ile insanlar için oldukça faydalı bitkilerdir. Şifalı bitkiler birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Siyatik ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı, berelenme, kesik, burkulma, adet sancısı, böcek ısırması gibi durumlarda ağrıları dindirme özelliğinden dolayı iyi geldiği bilinmektedir.

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, insanlık tarihinin en eski tıbbi tekniklerinden biridir. Etnobotanik (bitkilerin geleneksel olarak insanlar tarafından kullanımları) gelecek ilaçları keşfetmek için etkili bir yol olarak kabul edilmektedir. Hekimlerin mevcut ilaçların çoğu aspirin, dijitalisten, kinin ve afyon içeren bitkisel ilaçlar olarak kullanımının uzun bir geçmişi var

HARARET BASMASI
Hararete karşı uygulanacak terkipler:

Bazen insanın iki omuzunun arasından acı bir hararet basar, bundan sonra ter gelir. Daha sonra üşümek gelir. Bu iyi bir hâl değildir. Bunun ilâcı:

R -1: 10″ar gr. çörek otu, papatya, karabaş otu kaynatılarak devamlı olarak içilecektir. (Çay gibi).

R – 2:    Akasya, yaprakları (varsa çiçekleri) kaynatılarak baş yıkanır.

R – 3:    “Bardak bardak erik usaresi içilir. ”

R – 4:    “Nar usaresi, elma usaresi, ayva usaresi elde edilir. Bardak bardak içilir.”

R – 5:    “Arpa kaynatılır, elde edilen mayiden birer bardak içilir.”

R – 6:    “Vişne usaresi birer bardak içilir. ”

R – 7:    “Birer bardak greyfurt suyu içilir.”

R – 8:    “Birer adet marul yenir.”

R – 9:    “Anason kaynatılır, birer bardak içilir.”

BİTKİLERDE TEDAVİDE TEMEL KAİDELER NELERDİR
1-Hastalıklar    için mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Öncelikle hekimin vereceği reçete kullanılmalıdır. Buna alternatif olarak ta bitkisel reçeteler kullanıl­malıdır.

2- Bitkilerin    yan etkisi (zehirli olabilir) araştırılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

3- Bitkisel tedaviler uzun süreli olmalıdır. Bu süre en az 2-3 aydan az olmamalıdır. Hiç ara vermeden alınmalıdır.

4- Bitkilerin    kalite derecesi iyi olmalıdır. Toplanması, kurutulması ve muhafazası uygun şekilde yerine getirilmelidir.

5- Alacağınız    bitkileri mutlaka, bitkiler konusunda uzmanlaşmış ve güvenilir aktarlardan alınız. Günümüzdeki büyücüler gibi bitkici tedaviciler de çoğalmıştır. Aman ha! Dikkatli olun! “Yarım hoca dinden, yarım doktor candan eder” Ata sözünü unutmayın.

BİTKİLERLE İLAÇLAR NASIL HAZIRLANIR
1 – Toz Şeklinde:
Bitkilerin kuru halde çekilerek toz haline getirildikten sonra kullanıl­masıdır. Bitkisel reçetede alınacak miktar belirlenmiş olup direkt ağız yo­luyla alınabileceği gibi bir bardak ılık suya karıştırıldıktan sonra da alınabilir.

2 – Haşlanarak Hazırlanması:
Bir kaba bitkisel reçetede geçen miktarda bitki karışımı konur. Daha sonra üzerine belli bir miktarda kaynar su dökülür. (Mesela: 100 gr. su 2 gr. bitki) Kap iyice kapatıldıktan sonra, kaynar su içinde 15 dk. tutulur, sık sık çalkalanır, 45 dk. oda hararetinde soğutulduktan sonra süzülür. Tatlan­dırıcı olarak bal ya da pekmez ilave edilebilir.
Not: Bu tip haşlama yöntemiyle yapılan reçeteler günlük alınacağı doz miktarında tüketilmelidir. Diğer günlere bırakılmamalıdır. (UYARI)

3 – Merhem:
Kullanılacak bitki toz haline getirildikten sonra sıvı yağ maddesi ya­vaşça azar azar ilâve edilir ve iyice yedirilinceye kadar karşıtırılır. Güneş görmeyen bir yerde mümkünse kapalı kapta saklanır.

4 – Yağ:
Kullanılacak bitki zeytinyağı içerisinde karıştırıldıktan sonra 2 hafta güneşte tutulur ve sonra süzülerek kullanılır.

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَلاَ يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إَلاَّ خَسَارًا

Duanın Türkçe Okunuşu: “Ve nunezzilu minel kur”ani ma huve şifaun ve rahmetun lil mu”minîne ve la yezîduz zalimîne illa hasara(hasaran).”

Duanın Anlamı: (Biz Kur”an”da mü”minler için şifa ve rahmet olan ayetleri indiriyoruz.” (İsra Suresi: 82 Ayeti)

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Necip Fazıl Kısakürek İki Tip Şiiri

Şairliğe îlk on yedi yaşında başladı. Âsıl adı Ahmet Necip Fazıl Kısakürektîr, Türk şâir, yazar ve düşünür. Tarih boyunca bir çok eserlere imza atmıştır....

Mehmet Tevfik Temiztürk ALLAH İçin Namazla Şiiri

Beş vakit namaz ile Yaratıcıyı bilmek… ALLÂH (c. c.) için namazla, Arzdan arşa yükselmek... (1991)Mehmet Tevfik Temiztürk şiirleriyle, kişiliği ve veteriner hayatıyla önemli bir yazar olmakla beraber eserleri...
- Advertisement -

Orhan Veli Kanık Efsane Şiiri

Kendi tabiriyle bir Garip Orhan Veli Kanık olarak tanıtan Türk şair. Daha çok Orhan Veli olarak bilinmektedir. Türk Edebiyatı'na en güzel şiirlerini daha ilkokulun...

Devran Turizm İstanbul (Avrupa) Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı DEVRAN TURİZMTelefon 0352 326 43 68 Çağrı MerkeziE-Posta info@devrananadolu.comOtogar Tel: 0212 658 00 90 (Peron No:123)İnternet sitesi : devrananadolu.comAdres : Esenler OtogarıDevran Turizm İstanbul Esenler Otogarı telefon numaraları,...

Hareket ile ilgili başlayan atasözleri ve anlamları

Hareket ile ilgili atasözleri ve anlamları. İçinde hareket kelimesi geçen atasözleri hangileridir? Hareket ilgili olan cümle atasözleri nelerdir?Atasözlerinin kim tarafından ne zaman söylendiği bilinmez....

Murat Belet Ben Razıyım İlahi Sözleri

Akân sulâr durulur mu Allâh diyen yorulur mu? Akân sulâr durulur mu Allâh diyen yorulur mu? Yâre Muhâmmed yâresi bunâ melhem vurulur mu? Yâre Muhâmmed yâresi bunâ...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here