Rüyada Çöl Görmek Ne Anlama Gelir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Çöl görmek yalnızlığa işarettir. Rüyada ucu bucağı görünmeyen bir çölde yalnız başınıza kaldığınızı görmek, aile­nizden uzaklaşıp tek başınıza yaşamayı istediğinize delâlet eder. Çölde bir deve üzerinde seyahat ettiğinizi görmek, gele­ceğinizin garanti altında olmadığına, sonunun nasıl biteceğini bilmediğiniz ıstıraplı bir hayat süreceğinize işarettir.

Çölde kervanla seyahat etmekte olduğunuzu ve suyunuz kalmadığı için, susuzluktan bitkin bir halde su bulmaya çalıştı­ğınızı görmek, işsiz bir durumda olduğunuza ve geçim sıkıntısıçektiğinize ve para kazanmak için birçok yere başvurup çareler aradığınıza delâlet eder. Çölde bir suya rastlayıp kana kana su içtiğinizi görmek para kazanacak bir işe girdiğinize ve sıkıntı­nızın kalmadığına delâlet eder. Bu rüya manevi şekilde gönül sıkıntılarınızın kalmadığına delâlet eder. Bu rüya manevi şe­kilde gönül sıkıntılarınız olduğuna da yorumlanır. Bu takdirde çölde suya kavuştuğunuzu görmeniz bu iç sıkıntılarınızdan da kurtulacağınıza işarettir. Rüyada çöl görmek sakin bir hayata delâlet eder. Rüyada bir çölde yalnız başınıza yürüdüğünüzü görmek, sakin ve sessiz bir hayatı sevdiğinize; çölde kaybolduğunuzu görmek, gelece­ğinizden kaygı duyduğunuza; çölde bir kaç arkadaşınızla bu­lunduğunuzu görmek, arkadaşınız tarafından sevildiğinize; çölde bir deve üzerinde gittiğinizi görmek sıkıntı içinde olduğu­nuza işarettir.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Rüyada çölde olduğunu gören kimsenin kendi başına yaşamaktan memnun olduğuna işarettir.


Seyyid Süleyman Rüya Tabirleri : Rüyasında çöl (badiye) gören; kuvvetli ve bakımlı bir cariye ile yaşar. Onun hizmetinden hoşnut olur.


Diyanet Rüya Tabirleri : Rüyada çöl görülmesi yalnızlığa yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında ucu bucağı belli olmayan bir çölde yalnız başına kaldığını görmesi; o kimsenin ailesinden koparak tek başına yaşamayı istediğine, rüyasında çölde bir deve üzerinde yolculuk yaptığını görmesi; o kimsenin istikbalinin teminat altında olmadığına ve sonunun nasıl biteceği bilinmeyen ıstıraplı bir hayat yaşayacağına delaletle yorumlanmaktadır. Bir kimsenin rüyasında çölde kervanla yolculuk yaptığını ve suyu kalmadığı için, susuzluktan bitkin bir vaziyette su aradığını görmesi; işsiz bir durumda olduğuna ve geçim sıkıntısı çektiğine işaret eder. Kişinin rüyasında çölde bir suya rastlayıp kana kana su içtiğini görmesi; o kimsenin para kazanacak bir işe gireceğine ve maddî sıkıntılarının kalmayacağına yorumlanır. Rüyanızda çöl görmeniz; sakin bir hayat yaşayacağınıza delalet eder. Rüyanızda bir çölde tek başınıza yürüdüğünüzü görmeniz; sakin ve sessiz bir hayatı sevdiğinize, rüyanızda bir çölde kaybolduğunuzu görmeniz; istikbalinizden endişe ettiğinize, rüyanızda çölde birkaç arkadaşınızla birlikte olduğunuzu görmeniz; arkadaşlarınız tarafından sevildiğinize, rüyanızda çölde bir deve üzerinde yolculuk yaptığınızı görmeniz; sıkıntı ve darlık içinde olduğunuza işaret eder.


Diyanet Rüya Tabirleri : İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada çöl görmenin dört tabiri vardır:

1-Rızk ve kısmet

2-Şaşkınlık

3-İnat ve sıkıntı

4-Ölüm tehlikesi ve korku.

Çölü aşmak ve dışarı çıkmak; ölüm tehlikesini ve korkuyu geride bırakmak demektir.

» Hz. Danyal (a.s): Rüyada çöl görmek, çölün büyüklük ve genişliğine göre kısmet ve rızk demektir.

Çölde yalnız olduğunuzu görmek; çok fazla gelir elde edeceğinize…

Bir grupla birlikte çölde gezdiğinizi görmek; çıkacağınız bir yolculuktan bol miktarda kazanç sağlayacağınıza ve rızkınızın artacağına işarettir.

» İbn-i Sîrîn: Çölden dışarı çıktığınızı görmek; içinde bulunduğunuz sıkıntılardan kurtulacağınıza, çöle girmek ise, fakirleşeceğinize işarettir.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz. rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler.
Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin