9 C
İstanbul
-0.3 C
Ankara
-1 C
Konya
27 Kasım Cuma 2020

Rüyada Sırat Köprüsü Görmek Neye Yorumlanır

- Advertisement -
- Advertisement -

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : SIRAT KÖPRÜSÜ: Rüyada Sırat Köprüsü üzerinde bulunduğunu gören kimse, dininde doğru istikamet üzere bulunur.

Sırat Köprüsü üzerinde yürüdüğünü ve ayağının kaymadığını gören kimse, büyük bir iş yapar ve ondan iyi bir netice alır. Korktuğundan emin olur.

Sırat Köprüsü’ne girdiğini ve ayağının kaydığını gören kimse, bir günah işler ve haktan ayrılır. Hacda bulunan kimse, Sırat Köprüsü’nden geçtiğini görse, salimen hacdan döner.


Abdulgani’en Nablusi diyor ki: Sırat üzerinde yürümek; deniz yolculuğuna delalet eder. Rüya sahibinin ayağı kayar ve yarı yolda durursa; zarara uğrar, helak olur.
Bazı tabircilere göre, sırat üzerinde yürümek; ilim ve iman sahibi olup, sünnete uymaya delalet eder. Sırat Hakk’ın yoludur. Buradan ayağının kaydığını veya düştüğünü gören, dinde hata yapar. Sırat üzerinde ayağı kaymadan yürüyen büyük bir işe girer. Korkularından kurtulur, selamet bulur. Gurbette ise, vatanına salimen döner.


Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Sırat üzerinde olmak; dinde doğru yol üzerinde yürümektir. SIrattan ayağının kaydığını ve bu yüzden ağladığını gören, dinde gaflet içinde kalır. Bilahare hidayete erip, Allah’ın affına mazhar olur.


Kirmani demiştir ki: Sırattan selametle geçtiğini gören, hayırlı yol üzerinde olur. Buradan geçerken düşen; vazifesinde halka zulmeder, bu yüzden günaha girer.


Cafer-i Sadık’a göre rüya şunlarla tabir olunur: Doğru iş, müşkül iş, korku,hükumetten zarar, günah ve nifak.


Seyyid Süleyman Rüya Tabirleri : Sırat üzerinde ayakta durmak; bozuk işlerin düzelmesine vesile olmaktır. Sırattan geçmek; beladan muhafaza olmaktır. Sırattan cehenneme düşmek, fitne ve musibete düşmeye işarettir.


Diyanet Rüya Tabirleri : Rüyanızda sırat köprüsü üzerinde ayakta durduğunuzu görmeniz; yanlış işlerinizin düzeleceğine işaret eder. Rüyanızda sırat köprüsünden geçtiğinizi görmeniz; sizin belâ ve kazalarda emin olacağınıza delalet eder.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Rüyada Sırat Köprüsü üzerinde yürümek, deniz seferineçıkmaya işarettir. Sırat Köprüsünde yürürken kayşa veya düşse, zarar ve helaka uğrar. Bazen de üzerinde yürüyen kimsenin, ilime, tevhide ve sünnet-i seniyyeye ittiba etmesine işarettir. Sırat, yol demektir. Bunun içinyolda yürürken ayağının kaydığını gören kimse, hak olan yolunda hata eder.

Rüyada Sırat Köprüsü üzerinde bulunduğunu gören kimse, dininde istikamet üzere bulunur. Sırat Köprüsü üzerinde yürüdüğünü ve ayağının kaymadığını gören kimse, büyük bir iş yapar ve ondan iyi bir netice alır. Korktuğundan emin olur. Sırat Köprüsüne girdiğini ve ayağının kaydığını gören kimse, bir günah işler ve haktan ayrılır. Hacca giden kimse, Sırat Köprüsünden geçtiğini görse,salimen haccdan döner.


Secdem Rüya Tabirleri : Bu köprü kişinin iyi yahut kötü işlerinin tamamına;
sıratta salimen yürüdüğünü görmek dinde sebat etmeye, sünnete uymaya ve istikamet üzere olmaya, deniz yolculuğuna, büyük ve yararlı bir işi başarmaya, korktuğu şeyden emniyete kavuşmaya, Sırattan düşmek günah işlemekte ısrar etmeye, haktan yüz çevirmeye delalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı “Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler. Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İbrahim Tatlıses Siverek Asmasıyam Sözleri

Siverek asmasıyam Sümerim basmasıyam Ane doktor getirme O yarin hastasıyam Bu kala ne kaladır Etrafı kerbeladır Ölüm Allah’in emri Ayrılık ne beladır.

Y Harfi ile Başlayan Eşya İsimleri

Y harfi ile başlayan nesneler yani eşyaların adları neledir? denildiği zaman kaçımız hemen cevap verebiliriz. Y harfiyle ile ilgili eşya bulmak veya yazmak için...
- Advertisement -

Kur’anı Kerim’de Katır ile ilgili Ayetler

Konularına göre alfabetik Kur'an sistematik fihristi kelime sözleri. Kurani Kerimde Katır hakkında neler söylüyor? Kuranda Katır ile alakalı arapça sure ve ayetlerin okunuşları hangileridir?...

Rüyada Koyun veya Keçi Sağmak Görmek Ne Anlama Gelir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : KOYUN VE KEÇİ SAĞMAK: Rüyada koyun v.s. sağmak, güzel ilişkiye, yaltakçılığa, siyasete ve rızık temin etmeye yorumlanır. Yorumda sağılan hayvan...

Cenaze Defin Sırasında Okunan Dualar

Ölen bir Müslüman için yapılacak son görevlerden biri de onu kabrine defnettikten sonra mezarı başında bir süre durup bağışlanması için Allah’a dua etmek ve...

Meeting Place The Last Shadow Puppets Türkçe Çeviri Sözleri

The colder the night gets Gece ne kadar soğursa The further she strays O kadar dolaşacak And he doesn't like it Ve o bunu sevmiyor Being this way Bu yolda olmayı And...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here