19.3 C
İstanbul
18.5 C
Ankara
21 C
Konya
30 Eylül Çarşamba 2020

Bebeklerde Gaz Oluştuğunda Anne ve Babaların Yapmaları Gerekenler Nelerdir

- Advertisement -
- Advertisement -

Sindirim sistemi henüz gelişmemiş yenidoğan bebeklerin bağırsağında gaz birikmesi sonucu sancı yapabilir. Bebeklerde gaz sancısı birçok bebeği etkileyen bir durumdur. Geçici olan bu dönem bebeğe aşırı rahatsızlık verdiğinden dolayı geceleri uyku sorunu baş göz eder. Bu durumda minik yenidoğan bebeğimize gaz masajı uygulayarak gazını çıkarmasına ve çok daha huzurlu bir hale gelmesine yardımcı olabiliriz. Ayrıca şunuda söylemek gerekir ki, Bu konuda tek bir doğru yoktur. Her bebek, kendine özgüdür. Birini rahatlatan yöntem diğerinde hiç işe yaramayabilir. Gaz sancısını gidermek için bir takım yöntemler kullanılır onlardan bazıları ise şöyledir.

Anne ve babaların ilk etapta yapmaları gerekenler nelerdir?
Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı önlemler var, fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3–4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır. Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt. Kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur. Ayrıca anne nikotin, yani sigara kullanmamalıdır. Bazı alerjik bünyeli ( özellikle alerjik deri döküntüsü, egzama, saman nezlesi ve astımı olan) anneler, inek sütü içeren yiyecekleri (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) aldığı takdirde bebekte hem fazla gaz, hem de ishal, deri döküntüsü, burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler olabilir. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bir süre için bunları kesmelidir (özellikle bebek 4 aylık olup, gaz problemi geçene kadar).

Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu durumda, bebeğin doktoru ile görüşüp, mama değişikliği tartışılabilir.

Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına sebep olur.

Bazen emzik vermek işe yarayabilir.

Beslenme sırasında, her 5–10 dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

Gaz sancıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler ve devamlı sesler ( elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesi gibi) sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, doktora gitmek için arabaya biner binmez susar, yani araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.

Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak (Dikkat! Uyurken mutlaka sırt üstü yatıyor olmalıdır!), veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üzerine yatırması da işe yarayabilir.

Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içinde yakmayacak sıcaklıkta su torbası konulabilir.
Ilık bir banyo, özellikle de en çok sancının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.

Anne sütü alan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde, anne sütü dışında bir şey verilmesi önerilmese de bazen papatya, rezene çayları işe yarar.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Siyer Nedir

SİYER: Gidişât. Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellemin hayâtını, güzel ahlâkını, üstün vasıflarını anlatan ilim dalı; bu hususta yazılmış kitab.İslâm târihinde ilk yazılan siyer kitabı...

Arnold Schwarzenegger Kimdir Nasıl Ünlü Olmuştur

Arnold Schwarzenegger kimdir nasıl başarılı olmuştur? Evet şimdi sizler için bir başarının öyküsünü kısaca anlatmaya çalışacağız. Bu Hikayemiz'de Avusturya kökenli ABD'li ünlü oyuncu Arnold...
- Advertisement -

Kürtçe Mevlit Be jımar Sözleri

Her yıl Mevlidi şerif kutlamaları münasebetiyle Kürtçe mevlit be jimar sözlerini derledik. Be jimar hemdu sözleri hem arapça hemde kürtçe yazılmaktadır. Her millet kendi...

Ak Turizm Eskişehir Firması İletişim Telefon Numarası

Otobüs firmaların dan online otobüs bileti almak içim otogara (aştiye) gitmeye gerek yok. Ülkemizdeki Otobüs ile bir yerden başka şehre yapacağınız seyahatlerin bilgilerine, firmalarının...

Ez Zübery Bin El Avvam Sahabe Hayatı

Zübeyr bin Avvam  Eshâb-ı kiramın büyüklerindendir. Kureyş kabilesinin Esed b. Abdüluzzâ koluna mensuptur.EZ-ZÜBEYR B. EL-AVVAM SAHABE HAYATI(Rasûlullah’tn (s.a.v.) havarisi, dostu, yardımcısı)Talha’nın adı geçsin de...

Mehmet Tevfik Temiztürk ALLAH’ındır Şiiri

Olmasaydı aklımız; Bulamazdık bilimi… Ne Rab’bi hatırlardık, Ne kâinatta ilmi…Yer, gök ve tüm kâinat, Var ve yok ALLÂH(c. c.) ’ındır, Başıboşuz hiç sanma, Ruhumuz ALLÂH(c. c.) ’ındır…(1994)
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here