Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunan Dualar

Hayatımızın hemen her yerinde dua olmalıdır. Bu nedenle sizler için bugün banyoya girerken ve çıkarken okunacak duaları derledik. İslâm her yerde insanın edep ve terbiye, nezâket ve nezahet ka­idelerine uymasını; şahsiyetini küçültecek söz ve davranışlardan kaçınmasını emreden bir dindir. Bu nedenle Dinimiz müslümanın sadece namaz kılarken değil hayatının tüm safhalarında temiz olmasını istemiştir.

Bizlere her konuda örnek olan Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in banyoya girerken sol ayağı ile girerdi. Bu alışkanlığı bizlerde peygamber efendimizin banyo adabı olarak uygulamalıyız. Peygamber efendimiz hayırlı işleri sağ eliyle ve sağ ayağı ile yerine getirirken temizlenmek, taharetlenmek gibi işlerini de sol eli ve sol ayağı ile yerine getirirdi.

Banyoya girerken şu duâ okunur:

TÜRKÇE OKUNUŞU : “Allahümme innî es’eluke min’el-cenneti ve naîmi-hâ ve eûzü bike mine’n-nâri ve hamîmihâ”

ANLAMI : (Allah’ım senden cenneti ve cennet nimetlerini istiyorum, cehennemden ve cehennemin hararetinden sana sığınıyorum.)

Banyodan çıkarken:

TÜRKÇE OKUNUŞU “Elhamdü lillâhillezi ezhebe annî’I-ezâ ve âfanî” denilir.

ANLAMI : “Benden sıkıntıyı gideren ve bana âfiyet bahşeden Allah’a hamd olsun.” duası okunmalıdır.

Banyo yapılan yere küçük abdest bozmak haram değildir; bundan dolayı bir günah olmaz. Ancak bu durum banyo adabına uygun düşmez. Peygamberimiz bu hususta da önemle durur.

“Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, tahâre 17; Nesâî, tahâre 6)

buyurmuşlardır. Bu hadis, tavsiye hükmünde olup, haram kılmak anlamında değildir. Haram kılınmamış olsa dahi bu gibi tavsiyelere uymaya çalışmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin