Gönül Zengiliği İçin dua

Gönül zengili için nasıl dua etmek gerektiğini yine Hz Muhammed sallallahu aleyhi vessellem efendimiz bize örnek olmuş ve nasıl dua edeceğimizi bize göstermiştir. Ebu Hüreyre’den (ra) Rasûlullah’ın (S.A.V.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: “Zenginlik mal çokluğu değildir. Asıl zenginlik gönül zenginliği­dir“.
Buhârî ve Müslim

Kalbi zengin olan , çok üstün bir “kişiliğe” kavuşur. Maddi, yani “gölge” varlık, O’nu hiç etkilemez. Onun yoklu­ğunda, çok sebatlıdır (kararlıdır). Maddi varlık, O’nun için hiçbir şey değildir. Biliyorsunuz ki Kalp ve gönül zenginliği, içinin iyiliklerle dolu olmasından geçer. Bu nedenle sizler için gönül zenginliği olabilmemiz için Yüce Allah’a nasıl dua etmeliyiz?

Okunuşu:Allâhümme innî es’elükel-hüdâ vet-tükâ vel- ‘afâfe vel-ğınâ.”

Anlamı: “Allah’ım! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği istiyorum.”

Allah, öncelikle kendisinin büyük vazifeler verdiği insanlara bu hususta ayrı bir haslet vermiştir. Toplum içinde büyük vazifeler almış insanlar, gönlü daha geniş insanlardır. Onlar, sadece kendi grubuna değil herkese karşı iyidirler. Allah onların kalplerini iyiliklerle doldurmuştur. Bu önemli bir haslettir.

Bu duasında Peygamberimiz yüce Allah’tan;
-Hidayet yani doğru yolda olabilme, iman üzere devam edebilme,
-Takva yani dinî emir ve yasaklara riayet ederek Allah’a karşı gelmekten sakınabilme,
– İffet yani haramlardan uzak durmak, helâl ve güzel olmayan söz ve davranışlardan sakınabilme; bedenî ve maddî hazlara aşırı düşkünlükten korunabilme erdemi,
-Ğına yani gönül zenginliği, kanaatkârlık istemiştir. Bu dua örneği; özlü ancak anlamı çok kapsamlı bir duadır. Kişinin Allah’a, kendisine ve diğer insanlara karşı görevlerini İslâm’ın istediği şekilde yapabilmeyi ifade etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin