Allahın Misafiri Arapça Yazılışı ve Türkçe Okunuşu

Arapça kelimeleri ve cümleleri birçoğumuzun ilgi ve alakasını çeken geniş bir dildir. Geçen yazımızda sizler için “Allah’ın adıyla!” cümlesinin arapça yazılışı ve Türkçe okunuşularını derlemiştik. Bu nedenle elimizden geldikçe sizler için birçok farklı arapça kelimeleri ve cümleleri derleyeceğiz. Bugün de öğreneceğimiz cümle “Allahın misafiri!” Arapça ve Türkçe okunuşlarını ve yazılışlarını hazırladık. Böylelikle günlük öğreneceğiniz arapça kelimeleri ve cümleleri kolay olarak ezberleyebilirsiniz.

Günlük hayatta çok kullandığımız cümlelerden birisi de “Allahın misafiri!” cümlesidir.

Hz. Peygamberin bildirdiğine göre hacca giden kişi, Allah’ın misafiridir, Allah onun dilediklerini verir, dualarını kabul eder. (İbn Mace, Menasik, 5)
Oraya giden kimse başka şeylerle uğraşmayı bırakıp Allah’ın evini müşahedeye/seyre dalmalıdır. Aksi halde bu ziyaretten gereğince istifade edemez. Ehl-i tasavvuf bu noktada bir inceliğe daha işaret etmişlerdir. Evi ziyaret edip de ev sahibini görmeye/müşahedeye çalışmamak büyük eksiklik olur. Kabe Allah’ın evi olduğuna göre oraya giden kimse Allahu Teala’yı müşahedeye çalışmalıdır. O, ancak kalp gözüyle görülebilir. Kalp gözünün görebilmesi için de kalbin Allah’tan başka şeylere ilgisinin azaltılması ve yok dereceye getirilmesi gerekir.

Evet kısaca açıkladıktan sonra “Allahın misafiri!” cümlesi arapça nasıl söylenir ve okunur?

TÜRKÇE ANLAMI ARAPÇA OKUNUŞU ARAPÇA YAZILIŞI
Allahın misafiri “Dayfullahi”

ضَيْفُ اللهِ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin