Helikopter Neden Modern Bir Keşif Değildir

10

Tarihte yapılmış icatlardan hemen hepsi insanlığın yararına olmuştur. Uçmak, insanın en eski rüyalarından biri olduğundan tarihçesi milattan öncelere dayanır. Günümüzde önemli bir ulaşım aracı olan helikopterlerin ilk tasarımları Leonardo’ya aittir. Leonardo da Vinci (1452-1519) ilk helikopter dizaynını insanlar uçmaya başlamadan yüzyıllar önce çizdi.

Bilindiği üzere ortalama bir helikopter görünüşte, gövde üstünde yer alan ana pervane ve arka kuyruk bölümünde yer alan küçük bir pervaneden meydana gelmektedir. Helikopterler, dev pervanelerini hareket ettirerek havaya kalkar. Bu pervaneler, havada hızlı bir şekilde dönerken kaldırma kuvveti yaratan dar kanatlar gibi işlerler. Helikopter, pervanenin kanat açılarının yükselmesiyle havaya kalkar. Her harekette geri giden kanat açısının yükselmesiyle havayı iter ve böylece havada ilerler.

Helikopterler uçaklardan farklı olarak herhangi bir piste gereksinim duymazlar. Oldukları yerden rahatlıkla belli bir kanat hızına eriştiğinde kalkışa geçebilir. Helikopterin motoru, pervaneleri döndürülmesi için gereken gücü sağlar. Pervaneler hava içinde hareket ettikçe üst yüzeylerinde alçak basınç, alt yüzeylerinde ise yüksek basınç meydana gelir. Bu basınç farkı taşıma kuvvetini meydana getirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here