Bir Mikrop 1 Saat İçinde Ne Kadar Çoğalır

117

Mikrop diğer adıyla eller tutulamayan ve çıplak gözle görülemeyen ufak mikro organizmalar, bakterilerdir. Mikroplar hem etrafımızda hem de içimizde yaşıyor. Sıcak ve soğuk ortamlarda, insanların, hayvan ve bitki ölülerinin üstlerinde, tuzlu-tatlı sularda yaşayabilirler ve çok hızlı bir şekilde üremeye devam ederler. Bir mikrop 1 saat içinde 4; 2 saat içinde 16; 15 saat içinde 1.000.000 olur. Mikropların gelişiminde ortam, ısı, ışık, hava etkin rol oynar.

Bozulan gıdalarda mikrop oranı fazlalaşır, zararlı bakteriler oluşur gıdaları çürütmesi ile zehirlenme vakaları görülebilir. Mikroplar (bakteriler) ikiye bölünerek kendilerini çoğaltır. Çoğalmak için uygun ortamın sağlanması gerekir. Bakteriler çoğu kez insanlar yolu ile insanlara ve gıdalara bulaşmaktadır.

Eller, kulaklar, burun, boğaz gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler yoğun bulunur. Hastalıklar hapşırma, öksürme, tükürme yolu ile de bulaşır, Bakteriler insan vücudunda bolca bulunur örneğin kafanızda, sivilcede, tırnak altında, Hijyenimize evde, misafirlikte, hastanede, okulda dikkat etmemiz gerekmektedir. Riski en aza indirmek yine bizim elimizdedir. Hava yoluyla, çiğ gıdalarda. tozlarda, çöplerde, atık maddelerde, hayvanlarda, bolca bakteri (mikrop) bulunmakta ve kolayca bulaşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here