Şadiye Arapça Yazılışı ve Anlamı

Şadiye İsmi Arapça Nasıl Yazılır? Aşağıda verdiğimiz taploda adın her özelliğini bulabilirsiniz.

Arapça yazılışı : شادية
Arapça okunuşu : Şâdiye
Türkçe kullanılışı : Şadiye
Ebced Değeri: 320
Anlamı : Arapçada isimler müzekker ve müennes olmak üzere ikiye ayrılır. Müzekker bir isim olan Sadi’den türetilen Sadiye sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Bu ismin sözlük anlamı şanslı olsa da günümüzde daha çok mutlu ve şen manasında kullanılır.

ARAPÇA YAZILIŞI :

شادية


İsimlerin anlamlarının çocuğun kişiliğinin gelişmesinde önemli bir yeri vardır. O yüzden unutulmamalıdır ki, Çocuğa isim koymak, çocuğun kişiliğini şekillendirmenin ilk adımıdır. Peygamber Efendimiz annenin babanın çocuklarına karşı görevlerinden birinin de ona güzel bir isim vermek olduğunu söyler. Resulüllah Efendimiz isim vermeye önem vermiş, anlamı güzel olmayan isimleri değiştirmiştir.

İsimlerin anlamından ziyade Kuran’da olmasına bakarız. Ama Kuran’da olup da anlam taşımayan ya da olumsuz anlamlar içeren birçok ismi koymuşuzdur çocuklarımıza. Bir ismin güzel olması için mutlaka Kur’an-ı kerimde bulunması gerekmez.

O halde çocuklarımıza isim verirken hatta sadece çocuklara değil eşyaya, bitkilere, hayvanlara dahi isim verirken güzel ve anlamlı isimler vermemizin gereği anlaşılmış olur. Unutmadan hatırlatayım, bunları vücudunuza dövme yaptırmak için kullanmayın. Dövme, dinen yasak olan şeyler kapsamında.

Önceki İçerikOdayı görmek istiyorum Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı
Sonraki İçerikMuharrem Ayında Okunacak Dua

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here