Selahattin Arapça Yazılışı ve Anlamı

Selahattin İsmi Arapça Nasıl Yazılır? Aşağıda verdiğimiz taploda adın her özelliğini bulabilirsiniz.

Arapça yazılışı : صلاح الدين
Arapça okunuşu : Salâhuddîn
Türkçe kullanılışı : Selahattin
Ebced Değeri: 224
Anlamı : Dinine bağlı kimse,’ şeklinde ifade edilmektedir. Bu anlamı ile beraber her açıdan sevilen ve değer gören güzel isimler arasında yer alıyor.

ARAPÇA YAZILIŞI :

صلاح الدين


İsimlerin anlamlarının çocuğun kişiliğinin gelişmesinde önemli bir yeri vardır. O yüzden unutulmamalıdır ki, Çocuğa isim koymak, çocuğun kişiliğini şekillendirmenin ilk adımıdır. Peygamber Efendimiz annenin babanın çocuklarına karşı görevlerinden birinin de ona güzel bir isim vermek olduğunu söyler. Resulüllah Efendimiz isim vermeye önem vermiş, anlamı güzel olmayan isimleri değiştirmiştir.

İsimlerin anlamından ziyade Kuran’da olmasına bakarız. Ama Kuran’da olup da anlam taşımayan ya da olumsuz anlamlar içeren birçok ismi koymuşuzdur çocuklarımıza. Bir ismin güzel olması için mutlaka Kur’an-ı kerimde bulunması gerekmez.

O halde çocuklarımıza isim verirken hatta sadece çocuklara değil eşyaya, bitkilere, hayvanlara dahi isim verirken güzel ve anlamlı isimler vermemizin gereği anlaşılmış olur. Unutmadan hatırlatayım, bunları vücudunuza dövme yaptırmak için kullanmayın. Dövme, dinen yasak olan şeyler kapsamında.

Önceki İçerikFazla Battaniye Arapça Yazılışı ve Anlamı
Sonraki İçerikÜzüntü ve Izdırap Hallerinde Okunacak Dua

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here