Tahir Arapça Yazılışı ve Anlamı

Tahir İsmi Arapça Nasıl Yazılır? Aşağıda verdiğimiz taploda adın her özelliğini bulabilirsiniz.

Arapça yazılışı : طاهر
Arapça okunuşu : Tâhir
Türkçe kullanılışı : Tahir
Ebced Değeri: 215
Anlamı : Tahir ismi temiz, pak anlamına gelip, günahlardan uzak olduğu için Peygamber Efendimize de bu isim verilmiştir.

ARAPÇA YAZILIŞI :

طاهر


İsimlerin anlamlarının çocuğun kişiliğinin gelişmesinde önemli bir yeri vardır. O yüzden unutulmamalıdır ki, Çocuğa isim koymak, çocuğun kişiliğini şekillendirmenin ilk adımıdır. Peygamber Efendimiz annenin babanın çocuklarına karşı görevlerinden birinin de ona güzel bir isim vermek olduğunu söyler. Resulüllah Efendimiz isim vermeye önem vermiş, anlamı güzel olmayan isimleri değiştirmiştir.

İsimlerin anlamından ziyade Kuran’da olmasına bakarız. Ama Kuran’da olup da anlam taşımayan ya da olumsuz anlamlar içeren birçok ismi koymuşuzdur çocuklarımıza. Bir ismin güzel olması için mutlaka Kur’an-ı kerimde bulunması gerekmez.

O halde çocuklarımıza isim verirken hatta sadece çocuklara değil eşyaya, bitkilere, hayvanlara dahi isim verirken güzel ve anlamlı isimler vermemizin gereği anlaşılmış olur. Unutmadan hatırlatayım, bunları vücudunuza dövme yaptırmak için kullanmayın. Dövme, dinen yasak olan şeyler kapsamında.

Önceki İçerikDöviz Bozdurma Yeri Nerede Var Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı
Sonraki İçerikMardin’de Yaşamış Hangi İslam Alimleri Vardır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here