Ümmügülsüm Arapça Yazılışı ve Anlamı

Ümmügülsüm İsmi Arapça Nasıl Yazılır? Aşağıda verdiğimiz taploda adın her özelliğini bulabilirsiniz.

Arapça yazılışı : أمّ كلثوم
Arapça okunuşu : Ümmügülsüm
Türkçe kullanılışı : Ümmügülsüm
Ebced Değeri: 637
Anlamı : Ümmü ve Gülsüm iki ayrı isim olarak kullanılabildiği gibi Ümmü Gülsüm kalıp olarak genellikle birlikte kullanılan bir isimdir. Anne anlamındaki Ümmü ve güzel hatlara sahip anlamındaki Gülsüm’ün birlikte kullanılmasıyla oluşmuştur.

ARAPÇA YAZILIŞI :

أمّ كلثوم


İsimlerin anlamlarının çocuğun kişiliğinin gelişmesinde önemli bir yeri vardır. O yüzden unutulmamalıdır ki, Çocuğa isim koymak, çocuğun kişiliğini şekillendirmenin ilk adımıdır. Peygamber Efendimiz annenin babanın çocuklarına karşı görevlerinden birinin de ona güzel bir isim vermek olduğunu söyler. Resulüllah Efendimiz isim vermeye önem vermiş, anlamı güzel olmayan isimleri değiştirmiştir.

İsimlerin anlamından ziyade Kuran’da olmasına bakarız. Ama Kuran’da olup da anlam taşımayan ya da olumsuz anlamlar içeren birçok ismi koymuşuzdur çocuklarımıza. Bir ismin güzel olması için mutlaka Kur’an-ı kerimde bulunması gerekmez.

O halde çocuklarımıza isim verirken hatta sadece çocuklara değil eşyaya, bitkilere, hayvanlara dahi isim verirken güzel ve anlamlı isimler vermemizin gereği anlaşılmış olur. Unutmadan hatırlatayım, bunları vücudunuza dövme yaptırmak için kullanmayın. Dövme, dinen yasak olan şeyler kapsamında.

Önceki İçerikBende Başka Bir Şey Yok Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı
Sonraki İçerikBir Meclisten (sohbet veya bir toplantıdan) Kalkarken Okunacak Dua

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here