La Havle Vela Kuvvete İlla Billah Okunuşu Anlamı ve Fazileti

Kehf Suresi’nin 39. ayetinde bu şekilde geçiyor. “La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim” duasının uzun hali de mevcuttur. Uzun hali : Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.

Türkçe Okunuşu: La havle vela kuvvete illa billah

«Günahlardan korunmaya güç yetirmek ve taate kuvvet bulmak, ancak Allah’ın tevfik ve yardımıyladır.» desinler, on defa akşamleyin, on defa da yatarken…

Yatarken demeleri mukabilinde dünyâ belâları onlardan def olunur.

Akşam demeleri mukabilinde şeytanın tuzaklarından kurtulurlar.

Sabahleyin demelerine mukabil gadabımdan mahfuz kalırlar.” (Ali el-Müttakî, no: 3607)

Asıl söyleniş şekli: Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh’tır (Buharî, Ezan, 7; Müslim, Salât, 12). Kur’ân-ı Kerim’de ise: “Lâ Kuvvete İllâ Billâh” şeklinde geçmektedir (el-Kehf,18/39). Lafız itibariyle kısa fakat anlam itibariyle çok kapsamlı olan bir zikir ve duâ cümlesi olup Peygamberimizin ifadesiyle “Cennet’in hazinelerinden bir hazinedir” (Tirmizî, Daavât, 57, 119). Bu kısa ve özlü cümle, müezzin ezan okurken, namazlardan sonra, bir yolculuk esnasında, yolculuk dönüşünde veya yapılan herhangi bir hayırlı iş ve amelden sonra veyahut da herhangi bir zaman ve mekâna bağlı olmaksızın uygun olan her yer ve zamanda bizzat Peygamber Efendimiz tarafından okunmuş ve Ashâba da tavsiye edilmiştir.

Önceki İçerikHindistan Saharanpur Şehrin de Yaşamış İslam Alimleri
Sonraki İçerikVakti Geldiğinde Sakal Tıraşı ile İhramdan Çıkılır mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here