Mardin’e Giderken Okunacak Dua ve Anlamı

Hepimiz bazen bir yerden bir yere gideriz. Bu nedenle herhangi bir şehre gidildiğinde tavsiye edilen bir duayı sizler için derledik. Bir şehire girildiğinde o şehrin halkı ile kaynaşmak karşılıklı muhabbet, sevgi ve saygı içerisinde olmak için bu duâ okunmalıdır. Mümkün ise üç defa tekrar edilmelidir. Bu nedenle eğer bir gün Mardin şehrine geldiğinizde tavsiye edilen duayı okumayı unutmayın. Evvela Mardin hakkında biraz bilgi vermekle başlamakta fayda vardır.

Mardin, Türkiye’nin güneydoğusunda bir şehirdir. Geleneksel ekonomi yapısı tarım, çiftçilik, hayvancılık ve ticarete dayalıdır. Medeniyetlerin buluştuğu yer… Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Süryani’si… Hepsi bir arada yaşıyor. Mardin camii ve medrese açısından da bir hayli zengin. Kış ayları soğuk geçmektedir. Yaz aylarında ise güneyden gelen çöl iklimi etkisi altında olduğundan kurak geçer.

Bismillahirrahmanirrahim
“Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin.”

TÜRKÇE OKUNUŞU : (Allahumme bârik lenâ fiha, Allahumme rzuknâ fîha mennâha, vehab-bibna ilâ ehliha ve habbib salihi ehliha ileyna.)

ANLAMI : “Allah ’ım, bu şehiri bize mübarek kıl, nimetlerinden bizi rızıklandır. Halkını bize sevdir ve bizi de onlara sevdir Allah’ım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here