Servet İsteme Duası ve Anlamı

Kainatın her tarafında Allah’ın koyduğu kanunlar, cari olduğu gibi, rızkın taksiminde de yine Allah’ın kanunları geçerlidir. Mesela, rızkı hırs ile isteyenlerin rızkında darlık, sebeplere müracaat ettikten sonra tevekkül ile isteyip beklemek ise, rızıkta bolluk meydana getirir. Bu ilahi kanun ile görüyoruz ki, bir insan çok mal istiyorsa sebeplere müracaat edecek ve tevekkül ile isteyecektir. Bu kanuna müracaat edenlerin rızıklarında genişlik meydana gelecektir.

Okunuşu :Allahumme inna nes’elüke-lhüdâ vettukâ vel-afafe vel-ğına”

Anlamı : (Allah’ım, Senden hidayet, takva, iffet ve helal yoldan servet isterim.)

Kaynaklar:
1) Miftahü’l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, M. Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001
2) Kasr-ı Arifan Dergisi, Temmuz 2011, Şubat 2011
3) Mecmûatul- Ahzab, Ahmed Ziyâüddin Gümüşhanevi
4) 365 Gün Dua, Mehmet Oruc

Zengin olmak meşru ve bunun yolu her Müslüman’a açık. Ama, umulan netice elde edilemediğinde, hırs ile yahut servet düşmanlığıyla ruha azap çektirmenin de bir mânâsı yok. Rahatın yolu “kısmete rıza”dan geçer. Servetin huzur getireceği şüphelidir, ama servet düşmanlığının insanı rahatsız ettiği açıktır.

Böyle bir duruma düşmemek için, serveti Müslümanca değerlendirmek, ona İslâm’a göre bakmak gerekir. İslâm’da ferdî mülkiyet hakkı, meşru yoldan kazanılması şartıyla kabul edilmiş, ihtikâr, hileli satış, kumar, hırsızlık, zorbalık, kısacası kul hakkının her nevi gaspı haram kılınmış.

Zaten zarurî ihtiyaç maddeleri, su, ateş, boş otlakiye ferdî mülkiyetten hariç tutulmuş. Zekât İslâm’ın beş şartından birisi olmuş; sadaka ve ihsan daima teşvik edilmiş.

“…Uhud dağı kadar mala sahip olsaydım, Allah yolunda sarf ederdim. Ölürken iki kiret (dirhemin on ikide biri) dahi bırakmama gönlüm razı değil.” (Müslim, Zekât, 31)

Ve en önemlisi: “İsraf haram kılınmış”

Önceki İçerikHz Ümmü Habibe Kimdir Kaç Yaşında Evlendi
Sonraki İçerikİhrama Girdiği Halde Mazeretsiz Olarak Elbise Giyen Kişinin Ne Yapması Gerekir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here