El-Müheymin Esması Anlamı Fazileti

El-Müheymin İsminin Anlamı: (Yaratmış olduğu varlıkları gözetip koruyan). Canlı, cansız her şeyi, bizleri ve bütün mahlûkatı yaratan, Allah (c.c.) olduğu gibi, görüp-gözeten ve onlan koruyan da O’dur. Eğer Allah’ın koruması olmasa, bu lem bambaşka bir âlem olur. Her şey birbirine karışır, nizam -İntizam diye bir şey kalmaz. İnsanları Mevlâmız korumamış olsa, bizim bilmeyeceğimiz her türlü tehlikelerle karşı karşıya bulunan insanlar mahv olup giderlerdi. Biz de O’nun kullan olarak sınırlan aşmayalım ve kula yakışır şekilde hareket ederek korunduğumuzu, muhafaza edildiğimizi bilelim.

Ya Müheymin esmaül hüsna: Görüp gözeten, her şeye şahid olan koruyan ve bekçilik eden de O’dur ve varlıkları görüp, gözeten, itaatkar kullarının sevaplarını eksiltmeden mükafatlarını veren, her şeyi varacağı noktaya ulaştırandır.

Durmadan bir şeyler yapıp eden bir varlık olan insan, her an Rabbi tarafından görüp gözetildiğini hiç unutmamalı ve o da hep Rabbine bakarak kendini denetim altında tutmalı; böylece hal ve işlerini sürekli ıslaha gayret etmelidir.

Önceki İçerikYüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir
Sonraki İçerikAhd ü Misak Anlamı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here