Esmaül Hüsna El Alim Anlamı Ve Fazileti

El-Alim İsminin Anlamı:(Her şeyin künhüne vâkıf olan. Her şeyi zerresine, en ince noktasına kadar bilen). Allah (c.c.) olmuş olan şeyleri bildiği gibi, olmamış olanları, gelecekte ne olacağım da pek iyi bilendir. Zaten her şeyin olmasına müsaade eden de kendisidir.

Herkes tatlı uykusunda iken, gece karanlığında kalkıp, abdest alıp 2 rek’at namaz kılan bir Allah dostunun yaptığı ibadetten belki hiçbir insan haberdar, değildir, onun yaptığı ibadeti bilmeyebilir. Fakat Allah, onun yaptığı ibadeti bildiği gibi, kalbinden geçenleri de noktasına, virgülüne kadar bilir.

Gece karanlığında, herkesten gizli olarak çeşitli yolsuzluk yapanları, adam öldürenleri, hırsızlıkta bulunanları, velhasıl her türlü kötülüğü işleyenleri düşününüz. Bu kötü hareketlerinin başkası tarafından bilinmemesi için çeşitli planlar hazırlarlar. Belki planlan tuta da yaptıklarını insanlardan gizleyebilir. Amma Allah’dan (c.c.) gizlemek ne mümkün. O, zifirî karanlıkta, kara tarladaki, kara taşın üzerinde yürüyen kara karıncayı bilmekte, görmekte ve ayak seslerini de duymaktadır.

Ya Alim esmaül hüsna:  Yaratıklar, onun müsaade ettiği kadar bilgiye sahip olabilirler. Ötesini bilemezler. İnsanların bilgisi tam ve mutlak değildir; istikbali bilmekte tamamen acz içersindedirler. Oysa Allah’ın bilgisi mekanla kayıtlı olmadığı gibi zamanla da kayıtlı değildir.

Önceki İçerikRüyada Akar Çeşme Görmek Ne Demek
Sonraki İçerikİnsan Vücuduna Karşı Çok Şifalı Yağlar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here