Esmaül Hüsna El Kahhar Anlamı Ve Fazileti

El-Kahhar İsminin Anlamı:(Her şey üzerine galip ve kayıtsız şartsız hâkim). Kahhâr, çok kahredici demektir. Kahr da bir şeyi mahvetmek, helâk etmek demektir.

Allahu Teâlâ her şey üzerine galip ve isterse kahr edecek kuvvete sahiptir. Nitekim bizim zamanımıza gelene kadar, peygamberimizden önce birçok kavimler! kahretmiştir. Bu kavimlerin bir kısmı su ile, bir kısmı çok şiddetli seslerle, bir kısmı toprak altına alınmak gibi çeşitli sûretlerde kahrolmuşlar, mahvolmuşlardır. Kıyametten sonra hiçbir canlı kalmayınca, Allah (c.c.) «Bugün bu mülk (saltanat) kimindir?» diye soracak, fakat hiçbir canlı bulunmadığı, her şey ölü olduğu için kendisi «Vâhid, Kahhâr olan Allah’ındır» cevabını verecektir.

Ya Kahhar esmaül hüsna: Allah’ın her şeye, her istediğini yapacak surette galip ve hakim olması, en zorlu zalimlerin bile O’na boyun eğmek mecburiyetinde oldukları, hükmünün dışına çıkamayacağı anlamına gelen ismidir.

Kul, Rabbinin herşeye galip ve hakim olduğunu, ahirette sadece O’na hesap vereceğini, yaratıklardan hiçbirinin, O’nun hükmünün dışına çıkamayacağını bilmeli, O’na ortak koşmaktan sakınmalıdır.

Önceki İçerikRüyada Ajan Görmek Ne Demek
Sonraki İçerikYaşlanmamak İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here