İslam Dini Kadın ve Erkek Eşitliğini Nasıl Değerlendiriliyor

Bugün çok kullanılan bir terim var. Kadın erkek eşitliği. Bu konuyu İslâmi bakış açısından nasıl değerlendirebilirsiniz?

islam genel eşitlik anlayışına uygun olarak kadınla erkek arasında eşitliği esas almıştır. islam, insanı olduğu gibi görür. Kadına da erkeğe de insan olarak bakar. Kadın da kötülük yaparsa günah, hayır yaparsa sevap alır. Dua ederse Allah ona da “icabet” eder. Demek ki, kadın, Cennete ya da Cehenneme gitmekte de erkekten farklı değildir.Dünyada iken iş başarırsa kazanç, suç işlerse ceza bulur. Ticarethanesi varsa kadın olduğu için kazanç oranı düşük olmadığı gibi, meşru bir iş görüyorsa kadın olduğu için ücreti de düşük olmaz. Tersine bazı suçlarda kadın erkeğe göre daha az ceza görür.

İslâm dini, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi erkek ile kadını eşit tutuyor ve fıtratan zayıf olduğundan, erkekten ziyade ona eğiliyor. Peygamber (as) Haccetelveda hutbesinde: İki zayıf olan yetim ve kadın için Allah’dan korkunuz, diyor. Ancak bir takım hikmetlere istinaden bir kaç husus istisna ediliyor.

1. Şahitliktir: Bu babta iki kadın, bir erkek mukabilinde kabul ediliyor. Hikmet, genellikle kadınlar ev işi ile ve çocuk bakımıyla daha fazla uğraştıklarından başka şeylerle pek alakadar olmuyor ve bu sebeple meseleleri unutulabiliyor.

2. Mirastır. Bu hususta da baba ve kardeş gibi mirasçılardan kalan mirasta erkeğe iki, kadına da bir hisse veriliyor. Hikmeti de normal olarak her kadın evleniyor. Hayatta muhtaç olduğu her şeyi kendisine değil kocasına yükleniyor. Böylece kendisi için geçim sıkıntısı söz konusu olmuyor. Demek, bir cihetten kendisi için kısıntı yapılmış ise de başka bir cihetten telâfi edilmiştir.

3. Devlet Başkanlığı.

Önceki İçerikSERDENGEÇTİ ÖMER AĞA ÇEŞMESİ
Sonraki İçerikDoğum Tarihiniz Kaç Arapça Yazılışı ve Okunuşu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here