Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır

Kadir Gecesi, insanın, ömründe defalarca yaşamayı isteyeceği çok verimli bir gecedir. Kur”ân-ı Kerîm”de medhedilen en kıymetli gecedir. on bir ayın sultanı ile islam ailemi için ve müslümanlar için özel bir gün olan Kadir Gecesi Namazı kılmak için bir çoğumuzun aklında bazı sorular vardır. Ramazan`ın 27`nci gecesi Kadir gecesidir. Kur’ân’da adı geçen tek ay Ramazan ayıdır; tek gece de Kadir Gecesidir. Kur`an, bu gece Peygamber Efendimize inmeğe başlamıştır. İlâhî rahmetin coştuğu kadir gecesi namazı nasıl niyet edilir? Tabi şunu söyelemek gerekir ki Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber Kadir Gecesinin Ramazan’ın hangi gecesine rastladığı hususunda pekçok rivayet olmakla birlikte, Ramazan’ın son on gününde aranması tavsiye edilmiştir. Bu nedenle bu gün sizler için kadir gecesi namazı farzmıdır veya kadir gecesi namazı evde kılınır mı gibi soruları sizler için inşaallah açıklayacağız. Kadir gecesi namaz dualarını açıklamadan önce şunu söylemek gerekir.

Bu mübarek gecede dua sünnettir. O icabet vakitlerinden birisidir. Süfyan-ı Sevrî demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’ân okuyup da dua ederse güzel olur. kadir gecesi için özel namaz kılanlar için tabiki bir sevap vardır. Ama Din adamlarının bazısı, leyle-i kadrin senenin günleri içinde gizlenmiş olduğunu söylemişlerdir. Bu neden ramazan günlerin hepsini kadir gecesi namazının fazileti olarak kılınması ve belkide o güne denk geleceğinide unutmasın. kadir gecesi kılınması gereken namaz ibâdet ile ihyâ edilmelidir. Bu geceye mahsus bir namaz yoksa da, en az iki rek`at, en çok bin rek`at, normali olarak da 100 rek`at namaz kılınacağı söylenir. Kadir gecesinde namaz vakitleri dışında bol bol dua ve kur’anı Kerim okunmasıda tavsiye edilir. İşte tüm detayları ile kadir gecesi namazı hangi vakitte kılınır ve kadir gecesi namaz tarifi..

Hz. Aişe (ra) annemiz Resulullah”ın (asm) şöyle buyurduğunu rivayet eder;
“Her kim kadir gecesini ihya eder; içinde iki rekât namaz kılar, bu gecede istiğfar ederse, Allah-u Teala kendisini bağışlar. Allah”ın rahmetine dalar, Cebrail (as) kendisini kanatları ile sıvazlar. Cebrail (as) kanatları ile kimi sıvazlarsa o kişi cennete girer.” (İmam Gazali – Kalplerin Keşfi)

Ayrıca insanın bu müstesna gün ve gecelere saygısınin ifadesi olarak Ramazan`da diğer bütün günlerden daha gayretli, Kadir Gecesinde ise Ramazandakinden de daha gayretli olması gerekir. Hatta Kadir Gecesinin gündüzünü dahi diğer günlerden daha çok dua ve ibadetle geçirmek sünnettir

KADİR GECESİ NAMAZI KILINIŞI ŞEKLİ
Kadir namazı kılınışı sırasında iki rekatta bir Tahiyata oturulur. Selamdan sonra 11 defa “Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd” denir.
Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.
Mümkünse Kadir gecesi bir de Tesbih Namazı kılmalıdır.

KADİR GECESİ NAMAZ SAAT KACTA
Kadir namazı kılınışı Fatiha ve Kadir Suresi ile olur. Kadir gecesi namazı yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır. Kadir gecesi namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar ve tan yeri ağarıncaya kadar yani imsak kesilinceye kadar devam eder. Kadir Gecesi namazını yatsının peşine kılamayanlar sahurda da kılabilir.

KADİR GECESİ NAMAZI İÇİN NASIL NİYET EDİLİR
Kadir Gecesi namazına niyet ederken şunlar söylenir;
-“Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle… Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye(topluluğa) ilhak eyle… Allahu Ekber..

1. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi.
2. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi
3. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi
4. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi

iki rekatta bir Tahiyata oturulur. Selamdan sonra on bir defa
“Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd” denir.
Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.
Kadir Gecesi namazı ikişer olarak kılınır. Bu namaz en azı iki rekattır. İstediğiniz kadar kılabilirsiniz. En çoğu 100 rekattır.

 KADİR GECESİ ÇEKİLMESİ GEREKEN TESBİHLER
Hz Aişe (r.a) buyurdu ki: Ya Resullulah (S.A.V.) Kadir gecesine yetişirsem nasıl dua edeyim? dedim. Oda şöyle buyurdu; “Allahümme inneke afuvvün kerimün tuhibbül afve fağfü anni”
Anlamı: Allahım  sen affedicisin, affetmeyi seversin beni affet. (Tirmizi)
Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim.
Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: “Her kim bu duayı üç defa okursan sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur.”
Lailahe illallah
kim sadakatla aşk ile Kadir gecesinde bu mübarek kelimeyi 3 defa söylerse birincisinde Allah Tealanın mağfiretine nail olur. İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cenneti kazanmış olur. (Et-tuhfetül marziyye)
Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim.
Allah Teala yapılan bütün ibadetlerimizin kabul etsin mübarek gecenin hürmetine ümmeti Muhammedi affetsin, kendine layık kul habibine layık ümmeteylesin bu gece için verilen müjdelere bizleri de nail eylesin.

KADİR GECESİ NAMAZI VİDEOLU ANLATIM

Kadir suresi Arapça okunuşu:
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr
2- Ve ma edrake ma leyletülkadr
3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr
4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr
5- Selamün hiye hatta matle’ılfecr

KADİR SURESİNİN MEALİ:
“Hakikat, biz onu (Kur”anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle

Önceki İçerikEn Güzel Kadir Gecesi Duaları
Sonraki İçerikRüyada Eksiklik Görmek Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here