7.7 C
İstanbul
-2.5 C
Ankara
-1.1 C
Konya
27 Kasım Cuma 2020

Kur’anı Kerim’de Servet ile ilgili Ayetler

- Advertisement -
- Advertisement -

En’am Suresi, 6. ayet okunuşu : E lem yerev kem ehlekna min kablihim min karnin mekkennahum fil ardı ma lem numekkin lekum ve erselnes semae aleyhim midraren ve cealnal enhare tecri min tahtihim fe ehleknahum bi zunubihim ve enşe’na min ba’dihim karnen aharin.

En’am Suresi, 6. ayet: Kendilerinden önce nice nesilleri yıkıma uğrattığımızı görmüyorlar mı? Biz, sizi yerleşik kılmadığımız bir biçimde onları yeryüzünde (büyük bir güç ve servetle) yerleşik kıldık; gökten üzerlerine sağanak (bol yağmurlar) yağdırdık, nehirleri de altlarından akar yaptık. Ama günahları nedeniyle Biz onları yıkıma uğrattık ve arkalarından başka nesiller (inşa edip) var ettik.


Araf Suresi, 48. ayet okunuşu : Ve nada ashabul’a’rafi ricalen ya’rifunehum bi simahum kalu ma agna ankum cem’ukum ve ma kuntum testekbirun.

Araf Suresi, 48. ayet: Burcun üstündeki adamlar, kendilerini yüzlerinden tanıdıkları (ileri gelen birtakım) adamlara seslenerek derler ki: “Ne (güç ve servet) toplamış olmanız, ne büyüklük taslamanız (istikbarınız) size bir yarar sağlamadı.”


Araf Suresi, 74. ayet okunuşu : Vezkurû iz cealekum hulefâe min ba´di âdin ve bevveekum fîl ardı tettehızûne min suhûlihâ kusûren ve tenhitûnel cibâle buyûten fezkurû âlâallâhi ve lâ ta´sev fîl ardı mufsidîn(mufsidîne).

Araf Suresi, 74. ayet: “(Allah’ın) Ad (kavminden) sonra sizi halifeler kıldığını ve sizi yeryüzünde (güç ve servetle) yerleştirdiğini hatırlayın. Ki onun düzlüklerinde köşkler kuruyor, dağlardan evler yontuyordunuz. Şu halde Allah’ın nimetlerini hatırlayın, yeryüzünde bozguncular olarak karışıklık çıkarmayın.”


Tevbe Suresi, 86. ayet okunuşu : Ve izâ unzilet sûretun en âminû billâhi ve câhidû mearesûlihiste’zeneke ulût tavli minhum ve kâlûzernâ nekun meal kâ’ıdîn(kâ’ıdîne).

Tevbe Suresi, 86. ayet: “Allah’a iman edin, O’nun elçisi ile cihad etmeye çıkın” diye bir sûre indirildiği zaman onlardan servet sahibi olanlar, senden izin isteyip: “Bizi bırakıver, oturanlarla birlikte olalım” dediler.


Haşr Suresi, 7. ayet okunuşu : Mâ efâ allâhu alâ resûlihî min ehlil kurâ fe lillâhi ve lir resûli ve lizîl kurbâ vel yetâmâ vel mesâkîni vebnis sebîli key lâ yekûne dûleten beynel agniyâi minkum, ve mâ âtâkumur resûlu fe huzûhu ve mâ nehâkum anhu fentehû, vettekûllâh(vettekûllâhe), innallâhe şedîdul ikâb(ikâbi).

Haşr Suresi, 7. ayet: Allah’ın o (fethedilen) şehir halkından Resûlü’ne verdiği fey, Allah’a, Resûl’e, (ve Resûl’e) yakın akrabalığı olanlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara aittir. Öyle ki (bu mallar ve servet) sizden zengin olanlar arasında dönüp-dolaşan bir devlet olmasın. Resûl size ne verirse artık onu alın, sizi neden sakındırırsa artık ondan sakının ve Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, cezası (ikabı) pek şiddetli olandır.


Kalem Suresi, 27. ayet okunuşu : Bel nahnu mahrûmûn(mahrûmûne).

Kalem Suresi, 27. ayet: “Hayır, biz (herşeyden ve bütün servetimizden) yoksun bırakıldık.”


Mearic Suresi, 18. ayet okunuşu : Ve cemea fe ev’â.

Mearic Suresi, 18. ayet: (Durmaksızın mal ve servet) Toplayıp bir yerde (üstüste) yığmakta olanı.


Müzzemmil Suresi, 11. ayet okunuşu : Ve zernî vel mukezzibîne ulîn na’meti ve mehhilhum kalîlâ(kalîlen).

Müzzemmil Suresi, 11. ayet: Yalanlamakta olan nimet (refah ve servet) sahiplerini sen Bana bırak ve onlara az bir süre tanı.


Tekasür Suresi, 1. ayet okunuşu : Elhâkumut tekâsur(tekâsuru).

Tekasür Suresi, 1. ayet: (Mal, mülk ve servette) Çoklukla övünmek, sizi ‘tutkuyla oyalayıp, kendinizden geçirdi.’

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Az Söyle Çok Dinle Atasözü ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Az söyle, çok dinle; az söyle öz söyle; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.Az söyle, çok dinle. Dinlemek, öğrenmenin güzel...

Hozan Kawa Rojava Sözleri

Hozan Kawa rojava Şarkısı kürçe Sözleri Îro Rojava raperîne Hil dikişe agirê şoreşê Serhildan û raprîna gel Xwere tîne şahî mizgîne ...Roj pîroze Rojava Warê egîd û şehîdan Roja me...
- Advertisement -

Ağabey Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Bir kimsenin kendisinden yaşça büyük olan erkek kardeşi anlamına gelir. "Ağabey" kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktadır. Bu kelime genellikle Ağa bey bitişik şeklinde yanlış...

Enzo Ferrari Kimdir Nasıl Ünlü Olmuştur

Mohandas Karamçand Gandi kimdir nasıl başarılı olmuştur? Evet şimdi sizler için bir başarının öyküsünü kısaca anlatmaya çalışacağız. Bu Hikayemiz'de Kendi soyadını verdiği Ferrari marka...

Abbas Ahmed Çuken Germe Sözleri

Ahmed Abbas Çûkên germê şarkı sözü Çukên germê li ser berfê Winda kirin warê ew lê Hêlîn tev de vala man Hin jê nefirîn û ji rej man Xerîbî sar...

Rüyada Genç Kadın Görmek Neye İşarettir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Rüyada görülen genç kadın, ne şekilde görülürse görülsün, kadınlar için yine kadın cinsinden bir düşmandır.Rüyada tanınmayan ve süslü genç...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here