Kur’anı Kerim’de Bakla ile ilgili Ayetler

Konularına göre alfabetik Kur’an sistematik fihristi kelime sözleri. Kurani Kerimde bakla hakkında neler söylüyor? Bakla Kur’anı Kerim de sure ve ayetlerin anlamları meali nedir? Baklayı anlatan ayetler nelerdir? Kuranda geçen bakla ile ilgili arapça sure ve ayetlerin okunuşları hangileridir?

Bakara Suresi, 61. ayet: Siz (ise şöyle) demiştiniz: “Ey Musa, biz bir çeşit yemeğe katlanmayacağız, Rabbine yalvar da, bize yerin bitirdiklerinden bakla, acur, sarmısak, mercimek ve soğan çıkarsın.” (O zaman Musa:) “Hayırlı olanı, şu değersiz şeyle mi değiştirmek istiyorsunuz? (Öyleyse) Mısır’a inin, çünkü (orada) kendiniz için istediğiniz vardır” demişti. Onların üzerine horluk ve yoksulluk (damgası) vuruldu ve Allah’tan bir gazaba uğradılar. Bu, kuşkusuz, Allah’ın ayetlerini tanımazlıkları ve peygamberleri haksız yere öldürmelerindendi. (Yine) bu, isyan etmelerinden ve sınırı çiğnemelerindendi.

Bakara Suresi, 61. ayet okunuşu : Ve iz kultum yâ mûsâ len nasbira alâ taâmin vâhidin fed’u lenâ rabbeke yuhric lenâ mimmâ tunbitulardu min baklihâ ve kîssâiha ve fûmihâ ve adesihâ ve basalihâ, kâle e testebdilûnellezî huve ednâ billezî huve hayr(hayrun), ihbitû mîsran fe inne lekum mâ seeltum ve duribet aleyhimuz zilletu vel meskenetu ve bâu bi gadabin minallâh(minallâhi), zâlike bi ennehum kânû yekfurûne bi âyâtillâhi ve yaktulûnen nebiyyîne bi gayril hak(hakkî), zâlike bi mâ asav ve kânû ya’tedûn(ya’tedûne).

Önceki İçerikFersah Nedir
Sonraki İçerikŞuara Suresi Türkçe Okunuşu Arapça Yazılışı ve Meali

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here