Kur’anı Kerim’de Bıkkınlık ile ilgili Ayetler

Konularına göre alfabetik Kur’an sistematik fihristi kelime sözleri. Kuranda geçen bıkkınlık ile ilgili arapça sure ve ayetlerin okunuşları hangileridir? Bıkkınlık Kur’anı Kerim de sure ve ayetlerin anlamları meali nedir? Kurani Kerimde bıkkınlık hakkında neler söylüyor? Bıkkınlığı anlatan ayetler nelerdir?

Fatır Suresi, 35. ayet meali: “Ki O, bizi Kendi fazlından (ebedi olarak) kalınacak bir yurda yerleştirdi; burada bize bir yorgunluk dokunmaz ve burada bize bir bıkkınlık da dokunmaz.”

Fatır Suresi, 35. ayet okunuşu : Ellezî ehallenâ dârel mukâmeti min fadlih(fadlihî), lâ yemessunâ fîhâ nasabun ve lâ yemessunâ fîhâ lugûb(lugûbun).

Fussilet Suresi, 38. ayet: Şayet onlar büyüklenecek olurlarsa, Rabbinin Katında bulunanlar, O’nu gece ve gündüz tesbih ederler ve (bundan) bıkkınlık duymazlar.

Fussilet Suresi, 38. ayet okunuşu : Fe inistekberû fellezîne inde rabbike yusebbihûne lehu bil leyli ven nehâri ve hum lâ yes’emûn(yes’emûne).

Fussilet Suresi, 49. ayet: İnsan, hayır istemekten bıkkınlık duymaz; fakat ona bir şer dokundu mu, artık o, ye’se düşen bir umutsuzdur.

Fussilet Suresi, 49. ayet okunuşu : Lâ yes’emul insânu min duâil hayri ve in messehuş şerru fe yeûsun kanût(kanûtun).

Önceki İçerikFal Nedir
Sonraki İçerikMülk Suresi Türkçe Okunuşu Arapça Yazılışı ve Meali

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here