Nas Suresi Kaç Ayetten Oluşur

Kur’anı Kerim’de Nas suresi kaç ayettir ? denildiğinde hemen aklımıza şu gelmesi lazım. İlk olarak Nas Suresi;Kuran’ı Kerim’in 114. ve son sûresidir. Nâs kelimesinin kökü ve anlamı hakkında çeşitli görüşler vardır. Nâs, hareket anlamına gelen “nevs” kökünden gelmiş olup “insân” ve “insâne” kelimelerinin çoğuludur. Nas suresi hakkında bilgi vermek gerekirse. Muavvizeteyn, Felak ve Nas surelerinin ikisine birden verilen isimdir. Peki Nas süresi kaçıncı cüz‘de yer alır. Mukaddes kitabımız Kur’anı Kerim Nas suresi otuzuncu cüzde yer alır.

Medine döneminde inmiştir. 6 âyettir. Nâs, insanlar demektir.

Bir hadise göre ‘Akşama ve Sabaha eriştiğin zaman günde 3 defa bu sure okunmalıdır. Her türlü şerre karşı insanlara yeterli olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Nâs sûresini devamlı okumayı alışkanlık haline getiren kimse, daima sıhhat ve âfiyette olur. Nazara karşı okunursa, şifâ bulur. Ayrıca Uyumadan önce bu duayı okuyan kişi gece korkmadan rahat bir uyku uyur.

Bismillâhirrahmânirrahîm
1,2,3,4,5,6.De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlâh’ına sığınırım.”

Bismillahirahmanirrahim

Kul e’uzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min şerrilvesvesilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

Önceki İçerikMahzuru Olmayan Necasetler Hangileridir?
Sonraki İçerikYemek Duası Kısa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here