Nasr Suresi Kaç Ayettir Hakkında Bilgi

Nasr Suresi Kaç Ayetten Oluşur? Kur’an’da yer alan Nasr suresi Medine döneminde inmiştir. yirmi dokuz kelime ve doksan dokuz harften ibarettir. Nasr suresi 3 âyettir okunuş sırasına göre yüz onuncu suredir. Nasr, kelime anlamı olarak yardım demektir.
Adını ilk ayetinde geçen ve müminlere Allah’ın yardımını bildiren nasr kelimesinden almıştır. Sûrenin ilk üç ayeti, kendisine sığınılması emredilen Allah Teâlâ’nın Rablık, Hükümdarlık ve İlâhlık sıfatlarını zikretmektedir. Kur’anı Kerim 30 cüzden oluşur. Peki Nars süresi kaçıncı cüz diye sorarsanız. Nasr suresi Kur’anı Kerim’in son ayetlerden birisidir; ve otuzuncu cüz’de yer alır. Ayrıca kısa bir sure olduğu için genelde namazlarda da okunuyor. Bir sure ve ayet okunduğu zaman okuyan veya dinleyen kişiye bazı manevi armağanlar verilir. Allah’ın sözü olan Kuran-ı Kerim baştan sona değin yaratıcı ve hikmetli anlamı geniş sözlerle doludur.

Bir hadis-i şerifte sure hakkında; “Bu sure, Kur’an’ın dörtte birine denktir” buyurulmaktadır (Tirmizî, Fedâilul-Kur’an, 10).

Nasr suresi Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- Allah’ın yardımı ve fetih geldiğinde,
2- insanları bölük, bölük Allah’ın dinine girerlerken gördüğünde.
3- Artık Rabbini hamd ile tesbih et ve bağışlamasını dile! Muhakkak ki, O, çok bağışlayandır!


Nasr suresi Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İzâ câe nasrullahi velfeth
2- Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ
3- Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh, İnnehû kâne tevvâbâ

Fahreddin Razi (rahimehullah) buyurdu ki: “Bu sure müminlerin suresidir. Her mümin bu sureyi okuduğunda, Allah’u Teala işlerini kolaylaştırır, onu düşmanları üzerine galip kılar, geçim sıkıntısı çektirmez, tövbesini kabul, günahını affeder.”

Önceki İçerikCiwan Haco Dil ji min bir Sözleri
Sonraki İçerikUykusuzluk İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here