1000 tl nin Yüzde 20’si kaçtır

Herhangi bir miktarın verilen yüzdesi üzerinden yapılan hesaplama için, işlem pay ve paydaya çevirerek rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Yüzde ifadesi, bir sayı ile birlikte kullanıldığında; o sayının yüz eşit parçaya bölündükten sonra elde edilen birimlerden bir tanesini tanımlar. Bu nedenle Bir şeyin 100’e bölümünden ortaya çıkan her bir parçasını belirtmek etmek için “yüzde” veya “yüzdelik” kelimeleri kullanılır. Matematikte yüzde, % işareti ile gösterilmektedir. %1 ifadesi “yüzde bir” olarak okunmakta olup ilgili sayının 100’e bölünmesi durumunda ortaya çıkan parçalardan 1 tanesini ifade etmektedir.

Örnek: 1000 sayısının %20’si kaçtır?

Görüldüğü üzere 1000 sayısının %20 miktarını hesaplayabilmek için, 1000 sayısını 20 ile çarpmak ve daha sonra 100’e bölmek gerekmektedir.

1000 x 20 = 20.000
20.000 ÷ 100 = 200

Yukarıdaki işlemi yapmak suretiyle herhangi bir sayının yüzde hesaplaması kolaylıkla ortaya çıkabilir.

Pratik yüzde hesaplama
Pratik yüzde işleminde bilirsiniz kuyumcular önüne hesap makinesini alır ve tuşlara hızlıca basarak hesaplama yaparlar. Öyle bir hesaplama işlemi yaparlar ki, parmaklar böyle şakır şakır hesap makinesi üzerinde gezinirken acaba ne kadar gasgillicek düşüncesine kapılırız. İşte size hesap makinesinde bu şekilde parmaklarınızı gezdirmeden kolay ve pratik yüzde hesaplama yöntemlerini anlatacağım.

Önceki İçerikAlbeni Kelimenin Zıt Anlamlısı Nedir
Sonraki İçerikAltın Otu Bitki mi Sebze mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here