150 Sayısının Asal Çarpanları Nedir

Asal sayıları bilmek asal çarpanları öğrenmek için gerekli bir adımdır. Bir sayının asal olması için kendine ve 1 sayısına bölünebilmesi gerekmektedir. Verilen sayı kendisinden ve 1’den başka bir sayıya bölünebiliyorsa asal değildir. En küçük asal sayı 2’dir. 2, 3, 5, 7, 11 sayıları asal sayılara örnektir.

Asal çarpan verilen bir sayının asal olanlarına asal çarpan adı verilmektedir. Bu bakımdan verilmiş olan bir sayının asal çarpanlarının bulunabilmesi için bütün çarpanların listesi çıkarılıp, bu listede içerisinde asal çarpanları seçmek gerekir.

150’nin Çarpanları İle Bölenleri Nelerdir ve Nasıl Bulunur?

Bir sayının çarpanları aynı zamanda o sayının bölenleri olmaktadır. Bu sebeple bir sayının çarpanlarını bulduğunuzda doğal olarak bölenlerini de bulmuş olursunuz. 150 sayısının çarpanları ve bölenleri nelerdir ve nasıl sorusunun yanıtı aşağıda verilmiştir:

Şimdi 150 sayısını asal çarpanlarına ayıralım;
150/2 = 75
75/3 = 25
25/5 = 5
5/5 = 1

Evet, 150 sayısını sonuç 1 kalacak şekilde asal sayılara bölmeye devam ettik. Bu durumda elde ettiğimiz asal çarpanlar 2, 3, 5, 5’tir. Yani 150’nin asal çarpanları;
150= 2 x 3 x 5 x 5

Asal Çarpanlara Ayırma Nedir?
Asal çarpanlara ayırma işlemi aslında oldukça basittir. Asal çarpanlara ayrılmasını istenilen sayıyı bir bölme işlemine sokarak bölenleri bulunmasından oluşur. Sayının bölenleri bulunduğunda bu sayılardan asal olanları sayının asal çarpanlarını vermektedir. 12 sayısının çarpanları 1, 2, 3, 4, 6 ve 12 sayılarıdır.

Çarpanlardan sadece 2 ve 3 asal sayı olduğu için 12 sayısının asal çarpanları 2 ve 3’tür. Bir sayının asal çarpanlarının bilinmesi ile o sayıyla ilgili birçok bilginin bulunabileceği anlamına gelmektedir. Asal çarpanlara ayırma işlemi kolay olduğu kadar da oldukça önemli bir konudur.

Önceki İçerikAntiseptik Nedir Ne İşe Yarar Nelerde Kullanılır
Sonraki İçerikBunu Beğenmedim Almanca Nasıl Denir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here