Ağızda Sindirimi Nedir Ve Nasıl Gerçekleşir

Fen ve Teknoloji dersi bilimsel sonuçlara ulaşmada ve kanunları anlamada gözlem, inceleme, deney gibi araştırma yöntemlerinden yararlanmaya dayalı bir derstir. Öğrencilere kendi aklını kullanabilmeyi gösterir. Edindikleri bilgi ve becerileri günlük yaşantılarında kullanabilmeyi öğretir. Bu nedenle bazı terimlerin bize yabancı gelebilir. Bunun için Fen ve Teknoloji terimlerini sizler için derledik.

Fen Bilimleri Terimi Olarak Ağızda Sindirim:
Ağıza alınan besinler; dişler tarafından parçalanır. Yine ağızda bulunan tükürük bezlerinin salgıları ve dilin de yardımı ile dişler arasında parçalanan besin parçaları arasında yapıştırılıp lokma haline getirilir. Buna mekanik sindirim denir. Tükrükte (pityalin) bulunan amilaz enzimi sayesinde nişasta(karbonhidrat)’lı besinler küçük şekerlere ayrılırlar. Buna ise kimyasal sindirim denir.

Ağızda sindirim nasıl gerçekleşir
Besin maddelerinin ağız yoluyla alınmasına alimentatio (ingestio-yeme) denir. Besinler tükürük salgısı tarafından ıslatılır, dil, yanak ve çene kasları yardımıyla dişler tarafından da mekanik olarak parçalanır. Bu olaylar çiğneme (mastication) adı verilen ağız hareketleriyle gerçekleşir.

Önceki İçerikKimse ile ilgili Deyim ve Anlamları
Sonraki İçerik800 yüzdesi 20 si kaçtır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here