Akciğer Solunumu Nedir ve Görevi Nelerdir

Fen ve Teknoloji dersi bilimsel sonuçlara ulaşmada ve kanunları anlamada gözlem, inceleme, deney gibi araştırma yöntemlerinden yararlanmaya dayalı bir derstir. Öğrencilere kendi aklını kullanabilmeyi gösterir. Edindikleri bilgi ve becerileri günlük yaşantılarında kullanabilmeyi öğretir. Bu nedenle bazı terimlerin bize yabancı gelebilir. Bunun için Fen ve Teknoloji terimlerini sizler için derledik.

Fen Bilimleri Terimi Olarak Akciğer Solunumu:
Akciğerleri içinde bulunduran göğüs boşluğu birbirine ardışık genişler ve daralır. Göğüs genişlediği zaman akciğerlerde bulunan gaz basıncı düşer ve daraldığında gaz basıncı artar. Eğer akciğerimizdeki gaz basıncı dışarıya oranla küçük ise akciğerlere hava girer, böylece soluk alınmış olur. Eğer göğüs daralmış ise hacim azaldığından ve akciğerlerde bulunan gazın basıncı dışarıdan fazla olduğundan soluk verilir.

Akciğer solunumu yapan canlılar nelerdir?
Akciğer solunumu; ise başta insanlar olmak üzere memelilerde, sürüngenlerde, kuşlarda ve ergin kurbağalarda görülmektedir. Her canlının kendi enerji ihtiyacına göre değişik çeşitte akciğerleri vardır.

Akciğerin solunum sistemindeki görevi nedir?
Akciğerlerin en önemli görevi, dışarıdaki havayı alıp hava içindeki oksijenin alveollerin etrafındaki kılcal kan damarlarına geçmesini sağlamaktır. İkinci ana görevi de organlardan kirli kanla gelen karbondioksiti alveollere alıp, dışarı atılmasını sağlamaktır.

Önceki İçerikHalk İle İlgili Deyimler ve Anlamları
Sonraki İçerik400 Sayısının Asal Çarpanları Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here