Akımın Kollara Ayrılması Nedir Örneklerle Açıklayınız

Fen ve Teknoloji dersi bilimsel sonuçlara ulaşmada ve kanunları anlamada gözlem, inceleme, deney gibi araştırma yöntemlerinden yararlanmaya dayalı bir derstir. Öğrencilere kendi aklını kullanabilmeyi gösterir. Edindikleri bilgi ve becerileri günlük yaşantılarında kullanabilmeyi öğretir. Bu nedenle bazı terimlerin bize yabancı gelebilir. Bunun için Fen ve Teknoloji terimlerini sizler için derledik.

Fen Bilimleri Terimi Olarak Akımın Kollara Ayrılması:
A ve B cismi bir iletkenle değil de, iki veya daha fazla iletkenle birleştirilirse A cisminden B cismine giden elektronlar bu iletken tellerin her birinden geçerek B cismine ulaşır. Böylece akım kollara ayrılmış olur.

Akımın Kollara Ayrılması Nedir Açıklayınız
Akımın kollara ayrılması söz konusu olunca ana devreden geçen akımdan ve ana devreden söz edilmesi gerekir. Ana akım, bir ayrılma noktasından iki veya daha fazla iletkenle bir birleşme noktasına aktarılırsa (geçirilirse) bu olay akımın kollara ayrılması olarak belirtilir. Birleşme noktasına geıen türlü akımlar bu noktadan çıkan ve devreyi tamamlayan iletkende ana akımına eşit olur. Yani; ana akım kollardaki akımların toplamına eşittir.

ÖRNEK PROBLEM:
A ve B noktalan arasına iki direnci (elektron akımına karşı koyan iletkenler) paralel bağlayalım. Yani A, noktasını B noktası ile i Ki iletken, vasıtasıyla birleştirelim. Bunlardan geçen akım şiddetleri 1 ve 2 amper ise, ana akım = 1+2 = 3 amperdir.

Önceki İçerikDayı ile Başlayan Deyimler ve Anlamları
Sonraki İçerik20÷2(1+2) İşlemin Sonucu Kaçtır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here