Antijen Nedir Görevleri Nelerdir

Fen Bilimleri Terimi Olarak Antijen:
1. Canlı vücuduna dışarıdan giren ve antikor oluşmasını sağlayan yabancı madde.

2. Bakteri, virüs vb. gibi protein yapılı mikroplardır.

Antijenin Vücuttaki Görevleri Nelerdir

Pek çok çeşitte antijen’in varlığı söz konusudur. Bunlardan en önemli özelliğe sahip olan antijenler ise bakterilerin yapısına girenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir antijen iki elementten meydana gelen bir yapı barındırmaktadır. Bu antijenler ise protein bir madde ve hapten olan antilenlerdir.

Antijenin vücutta üstlendiği bazı önemli sorumlulukların varlığı söz konusudur. Bu bakımdan insan yaşamının önemli bir parçasını oluşturmaktadırlar. Bu kapsamda ortaya çıkan antijen-antikor tepkimeleri vücuda zararlı niteliğe sahip durumda olan mikroplarla savaş gibi pek çok hayati konuda önemli görevler üstlenirler.
Vücudun bağışıklık geliştirmesinde ya da hastalığa direnç göstermesinde önemli etkilerinin varlığı söz konusudur. Bu sayede vücut içerisine giren antijenleri antikorlarla yok edebilme yeteneği kazanmaktadır. Söz konusu bu önemli madde aynı zamanda hücre zarında bulunan glikoproteinlerin yapısına da katılır bir nitelik ortaya koymaktadır.

Biyoloji Terimi Olarak Antijen:
1. Canlı vücuduna dışarıdan giren ve antikor oluşmasını sağlayan protein yapısında yabancı madde.

2. Bir organizmada özgül antikorların yapılmasını başlatan protein ya da protein+polisakkarit bileşiminde bir yabancı maddedir.

3. İçerisine girdiği organizma aracılığıyla antikor oluşumunu sağlayan bakteri, virüs, parazit vb. protein yapısında madde.

4. Organizmada bağışıklık tepkisine yol açan yabancı molekül.

Genetik Terimi Olarak Antijen:
Vücuda girişi kendisine karşı antikor oluşmasına sebep olan protein yapısında madde.

Önceki İçerikTerzi Kendi Söküğünü Dikemez İle İlgili Cümle ve Kompozisyon
Sonraki İçerik18 ay 18 gün kaç gündür

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here