Açık Fikirli Anlamı Ne Demektir

Açık fikirli deyimin anlamı nedir? Öncelikle bu cümlenin bir deyim olduğunu hatırlatırız. Açık fikirli, kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Bir çoğumuz özellikle anlamını merak ederek internet’te anlamına bakmaktayız.

Açık fikirli: Olayları, gelişmeleri, yenilikleri iyi anlayıp gereği gibi karşılayan; düşündüğünü olduğu gibi söyleyebilen kimse. “Bu toplumun açık fikirli insanlara duyduğu ihtiyaç, bugün daha fazladır.”

Deyim Nedir
Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına “deyim (tabir)” denir.

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Bu deyimler Türk halkının yaşam biçimini, dünya görüşünü ve kültürünü yansıtmaktadır.

Önceki İçerikBörek İle İlgili Deyimler ve Anlamları
Sonraki İçerikTuz Ekmek Hakkını Bilmeyen Kör Olur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here