Akan Suya İnanma El Oğluna Güvenme ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Akan suya inanma, el oğluna güvenme; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Akan suya inanma, el oğluna güvenme.
Akışı ne kadar yavaş olursa olsun, akarsuya girmek tehlikelidir. Suyun durgun aktığı yerlerde burgaçlar olabileceğinden, buralara yakalanıp boğulma ihtimali vardır. Bunun gibi bazı beğenilir durumlarına bakıp el oğluna güvenilmemelidir. İnsanın alacası içinde, hayvanın alacası dışında denilmiştir. Bir insanın iyiliğine hemen hükmetmemeli, onun bizim için zarara yol açabilecek tutumları bulunabileceği hatırdan çıkarılmamalıdır.

Kısaca açıklaması: Kimi akar sular yavaş aktığı için tehlikesiz görünebilir, ancak yine de güvenmemelidir. Bir an o suya kapılıp sürüklenebilir, derinlere ve burgaçlara çekilip boğulabiliriz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı: Annem hep bana dikkat ol derken, akan suya inanma el oğluna güvenme atasözü üzerinden nasihat ediyor bana.

Açıklama ve kompozisyon : Hepimizin çevresinde çok güvendiği ve başı her sıkıştığında yardımını umduğu yakın akrabaları ya da dostları vardır. Müşkül zamanlarımızda onların desteğini umarız ve bu destekten de neredeyse emin oluruz.

Yapılan hesaplar be duyulan beklentiler her zaman bizim istediğimiz gibi gitmeyebilir. Çok güvendiğimiz insanlar ya da çok güvendiğimiz şeyler bize beklediğimiz yardımı yapmayabilir. Günümüzde toplum içerisinde bir çok kişinin veya duyduğumuz olaydan biri’de iyi dediğimiz veya tam güvendiğimiz insanların bizi hayal kırıklığına uğratmasıdır. İşte Akan Suya İnanma, El Oğluna Güvenme atasözümüzde de bu duruma dem vurularak el oğluna yani yabancılara da tam anlamı ile güvenilmemesi gerektiğini anlatmaktadır. Etrafımızda görülen bir çok dolandırıcılık ve daha da kötü olaylarda yabancı insanlara olan sınırı aşan güven sebebi ile yaşanan olaylar mevcuttur. Bu atasözü yabancı olan herkese istisnasız hiç güvenmemeyi anlatmamaktadır ancak güvenin de bir sınırı olduğunu çok güvendiğiniz bir kişinin aniden size zarar verebileceğini anlatmak istemektedir.

Not: sizinde bildiğiniz akan suya inanma el oğluna güvenme ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here