Bereket ile ilgili Deyim ve Anlamları

Bereket ile ilgili Deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında bereket kelimesi olan Deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla bereket deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler en az iki sözcükten oluşan söz gruplarıdır. Bir sözcük tek başına deyim oluşturamaz. Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Bir dilin zenginliğini ifade eden deyimleri tam olarak bilmeden o dile hakim olmak mümkün değildir.

Deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Birkaç cümleyle anlatabileceğimiz bir durumu iki üç sözcükten oluşan bir deyimle anlatabiliriz. Böylece kısa ve özlü anlatım sağlamış oluruz.

 • Bereket ki (bereket versin ki)
  ‘iyi ki, allah’a şükür ki’ anlamında kullanılan bir söz: ‘bereket versin ki padişahın cellatları kapıya dayanmadılar.’ -i. O. Anar.
 • Bereket versin
  1) para alan kimsenin söylediği iyi dilek sözü; 2) bir kimsenin bir durumdan hoşnutluğunu anlatan söz: ‘bereket versin, gece bu kır yolu tenha idi.’ -h. R. Gürpınar.
 • Beti bereketi kalmamak (kaçmak)
  azalmak, kıtlaşmak, çabuk tükenmek: paranın beti bereketi kalmadı.
 • Kesenize bereket
  maddi katkısı görülen bir kimseye ‘çok kazan, kazancın bol olsun’ anlamında kullanılan bir iyi dilek sözü.
 • Ömrüne bereket
  ‘ömrün uzun olsun, var ol, sağ ol’ anlamında kullanılan bir söz.
 • Sürüsüne bereket!
  Pek çok, pek bol: onda hısım akraba sürüsüne bereket!
Önceki İçerikAspiratör Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi
Sonraki İçerikAğaçkakan Nedir ve Ağaca Neden Vurur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here