Bülbül İle İlgili Deyimler ve Anlamları

Bülbül ile ilgili deyimler ve anlamları. İçinde ve anlamında bülbül kelimesi geçen deyimler hangileridir? Bülbül deyimi ile ilgili sözler nelerdir?

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır.

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız. Halka inmek halkın anlayışı ve görüşü düzeyinde olmak.

Bülbül gibi konuşmak (okumak)
Anlamı : 1) kolaylıkla konuşmak, okumak: ‘kadın bülbül gibi fransızca konuşuyor.’ -h. E. Adıvar. 2) itiraf etmek.

Bülbül gibi konuşturmak (söyletmek)
Anlamı : İtiraf ettirmek: ‘buluştukları zaman da onu bülbül gibi konuşturdu.’ -t. Buğra.

Bülbül gibi söylemek
Anlamı : Hiçbir şey saklamadan bildiklerini söylemek, itiraf etmek: ‘mahkemeye havale edeceğim, orada bülbül gibi söylersin.’ -ö. Seyfettin.

Bülbül gibi şakımak
Anlamı : Güzel sesle, neşeyle konuşmak.

Bülbül kesilmek
Anlamı : Bir etki veya baskı altında çokça konuşmak: ‘insan bir garip nesnedir. Bir korku atlattıktan sonra bülbül kesilir.’ -n. Hikmet.

Dut yemiş bülbüle dönmek
Anlamı : Neşe ve konuşkanlığını yitirmek, susmak: ‘sabahtan akşama kadar durmadan söyleyen geveze çalıkuşu, dut yemiş bülbüle dönmüştü.’ -r. N. Güntekin.

Önceki İçerikAnanevi Nasıl Yazılır ve Anlamı
Sonraki İçerikAkrep Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here