Cami ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

Cami ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında cami kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik.Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

İki cami arasında kalmış beynamaz
Anlamı : iki yoldan hangisini tutacağını şaşırmış kimse.

Efradını cami, ağyarını mâni
Anlamı : ‘ne eksik ne fazla, eksiği artığı olmayan’ anlamında kullanılan bir söz.

Cami yıkılmış ama mihrabı yerinde
Anlamı : ‘yaşlandığı hâlde güzelliği bozulmamış (kadın)’ anlamında kullanılan bir söz.

Cami olmak
Anlamı : toplamak, bir araya getirmek, bir arada bulundurmak: ‘Umumi kütüphane, ilmin, edebiyatın her şubesine ait kitapları cami olmak lazım gelir.’ -Z. Gökalp.

Önceki İçerikAlakadarlık Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikKoyun Otu Bitki mi Sebze mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here