Cesurun Bakışı Korkağın Kılıcından Keskindir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Cesurun bakışı korkağın kılıcından keskindir; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Cesurun bakışı, korkağın kılıcından keskindir.
Kimi cesur insanlar kararlıdır, mertlikleri ve azimleri yüzlerinden okunur. Yüz ifadeleriyle hasımlarını yıldırabilirler. Korkak insanlarda ise yürek gücü yoktur. Bu güç olmadığından ötürü kılıcı gerektiği gibi kullanamazlar, dolayısıyla kılıçları keskin de olsa bir işe yaramaz.

Kısaca anlamı : Atılgan insanın bakışında bile bir caydırma gücü vardır. Korkak kimse ise kılıcı nasıl tutacağını bilmediği için komik bir duruma düşer ve bunun sonucu olarak hasmını korkutamaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Dedemin bana nasihatı hep Cesurun bakışı, korkağın kılıcından keskindir sözü olurdu.

Açıklama ve kompozisyon : Cesur bir insan, yaşama isteği ile dolu, azimli ve enerjiktir. Önüne çıkan her engeli yenebilme gücüne sahiptir. Bugün başarıya ulaşmış olarak gördüğümüz insanların tümü, cesaretleri sayesinde bu duruma gelmişlerdir.

Cesareti sadece yapılan kavgada korkak olmama duygusu olarak anlamak yanlıştır. Cesaret hayatın her anında karşılaştığımız olaylar karşısında doğru kararlar almamızı sağlayan, çok özel bir duygudur. Bazı insanlar bir işe kalkışınca sonu ne olur, yapabilir miyim diye korkarsa o, insanların elinden hiçbir şey gelmez. Oysa tam tersine ben bu işi yapabilirim demek cesaretli olunduğunun göstergesidir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikDefter İle İlgili Atasözleri ve Anlamları
Sonraki İçerikİhtiyaç Ne Demek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here