Gözü Tanede Olan Kuşun Ayağı Tuzaktan Kurtulmaz ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz.
Hep çıkar peşinde koşan kişi, tehlikeden uzak kalamaz. Sonuç olarak peşinden gittiği isteklerinin sonunda her zaman başına dert açar ve bu isteklerinden gelen çıkarları ile gidenler birbirine eşit değildir, gidenler her zaman daha büyük olur.

Kısaca anlamı : Hep çıkar peşinde koşan kişi, tehlikeden uzak kalamaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam çıkarçı olan kişilerden bahsederken, gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz söüzüde söyledi.

Açıklama ve kompozisyon : Birçok insanın hayatının bir köşesinde var olan insanlardır. Hatta bazen dost görünümlü çıkarcılar kendi menfaati doğrultusunda sizi kullanırlar. Çıkar peşinde koşan kişiler daima riskli ve tehlikeli işlere kalkışırlar, kısa yoldan hedefe ulaşmak isterler. Küçük şeylere bile tamah edip el etek öpenler. Alın terleri ile bir şeyler kazanmak bazılarına zor gelir. Bu yüzden onurlarını ayaklar altında ezdirerek onun bunun peşinden koşarlar.

Sonuç olarak peşinden gittiği isteklerinin sonunda her zaman başına dert açar ve bu isteklerinden gelen çıkarları ile gidenler birbirine eşit değildir, gidenler her zaman daha büyük olur. Üstelik çıkarcıları ayırt etmek her zaman kolay olmaz çünkü bu kişiler, kendi menfaatlerini sağlayacakları çevreyi titizlikle oluşturup korumasını iyi bilirler.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikİ Harfiyle Başlayan İsimler ve Anlamları (Erkek ve Kadın)
Sonraki İçerikŞEYH HALİLİ ve SİRAC-ED-DİN’İ ÜRMEVİ TÜRBELERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here