İki Gönül Bir Olunca Samanlık Seyran Olur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

İki gönül bir olunca samanlık seyran olur; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

İki gönül bir olunca samanlık seyran olur.
Biraz işve maksadıyla söylenen bu atasözü şunu anlatmaktadır: Birbirini seven iki insan yada çift yanyana oldukları sürece hayatları çok mutlu ve bahtiyar geçer. Her sorunun, her kötü durumun üstesinden kolaylıkla gelebilirler.

Kısaca anlamı : Birbirini seven ve evlenmek isteyenler için ev-bark söz konusu değildir. Onlara samanlık bile saray gibi gelir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam kız istemeye giderken iki gönül bir olunca samanlık seyran olur dedi abime.

Açıklama ve kompozisyon : Sevgi, insanın içini ısıtan sıcacık bir duygudur. Sevgi insan olmanın temel gerekliliklerinden biridir.Yaşamak için nasıl yemek, su , nefes gerekliyse sevgi de bir o kadar gereklidir. Sevgi olmadan yaşamanın da hiçbir anlamı olmaz. Bu atasözümüzde vurgulanan şey, evlenmeyi düşünenlerin her şeyden önce birbirini sevmesi gerektiğidir.

İki insan birbirini sevip kabullendikçe, birbirine karşı saygıda kusur etmedikçe ve birbirinin hatasını kabul ettikçe çok kolay bir şekilde beraberliklerini sürdürebilirler. Samanlığın seyran olması, sözün etkisini artırmak için kullanılmış olsa da, akla sadece kişilerin dürtüleri ile ilgili durumlar gelmemelidir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikK Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
Sonraki İçerikMehmet Tevfik Temiztürk Dinini Mahvediyor Şiiri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here