Karanlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Karanlık ile ilgili atasözleri ve anlamları. İçinde karanlık geçen kelimesi geçen atasözleri hangileridir? karanlık ilgili olan cümle atasözleri nelerdir?

Atasözlerinin kim tarafından ne zaman söylendiği bilinmez. Atalardan günümüze kadar ulaşan, belirli bir yargı içeren, söyleyeni belli olmayan (anonim) düz konuşma içinde kullanılan sözlerdir. Atasözleri, geçmiş kuşaklardan süzüle süzüle günümüze kadar gelmiş özellikleri sözün içerdiği anlama göre değişir. Atasözü pek çok dalda eğitici yol gösteren, öğüt veren kalıplaşmış sözlerdir.

KARANLIK İLE İLGİLİ ATASÖZLERİ VE ANLAMI

Çıra dibi karanlık olur
Bir kimse, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz.

Ne karanlıkta yat, ne kara düş gör
Her konuda tedbirli ve ihtiyatlı olmak büyük yarar sağlar ancak tedbirli ve ihtiyatlı olursak tehlikeleri kolaylıkla başımızdan kovabiliriz.

DEYİMLER

Karanlıkta göz kırpmak
Bir şeyi anlatmak isterken karşısındakinin anlayamayacağı bir işarette bulunmak veya bir söz söylemek.

Karanlık kesilmek
Ortalık birdenbire kararmak: “gece kandili birdenbire sönmüş, oda zifirî karanlık kesilmişti.” -ö. Seyfettin.

Karanlık etmek
Bir şeyin önünde durarak görünmesine engel olmak

Karanlık basmak (çökmek)
Hava kararmak: “akşamdı, ortalığa hafif bir karanlık çökmüştü.” -r. N. Güntekin. “tekrar ana yola geldiğim zaman karanlık basmıştı.” -s. F. Abasıyanık.

Karanlığı deşmek (yırtmak)
1) karanlıkta görmeye çalışmak, aydınlığa çıkmak için çaba harcamak: “gözleriyle sokakların karanlıklarını yırtmaya uğraşarak sinirli bir telaş içinde çırpınıyordu.” -h. R. Gürpınar. 2) mec. büyük sıkıntı ve üzüntüden kurtulmak için çabalamak.

Karanlığa kalmak
Gidilecek yere varmadan akşam olmak.

Karanlığa gömülmek
1) koyu karanlık içinde kalmak; 2) büyük sıkıntı ve keder içinde kalmak: “türkiye’nin güneşi battı, karanlığa gömüldük.” -b. Felek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here