Nankörlük ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

Nankörlük ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında nankörlük kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

Nankörlük görmek
Anlamı : Nankörce davranışla karşılaşmak: ‘annen bu yalıya o kadar emek vermiş, sonra nankörlük görmüş.’ -p. Safa.

Sırtından bıçaklamak
Anlamı : İhanet etmek: ‘arkadaşların birbirini sırtından bıçaklaması doğru değil. Bunu ancak düşmanlar yapabilir.’ -s. Dölek.

Güvendiği dağlara kar yağmak (güvendiği dal elinde kalmak)
Anlamı : Yardım ve yarar beklediği kimse, yer veya şeyden iyilik gelmemek.

Gözüne dizine dursun
Anlamı : Nankörlük eden birine allah nankörlüğünün cezasını seni kör ve kötürüm ederek versin anlamında söylenen bir ilenme sözü: yaptığım iyilik gözünüze dizinize dursun. -s. F. Abasıyanık.

Nankörlük görmek
Anlamı : Nankörce davranışla karşılaşmak: annen bu yalıya o kadar emek vermiş, sonra nankörlük görmüş. -p. Safa.

Önceki İçerikBaşkentin Yeraltı Demir Yolu Hatlarından Biri
Sonraki İçerikArkaüstü Kelimesinin Zıt – Karşıt Anlamlısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here