Ne Karanlıkta Yat Ne Kara Düş Gör Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Ne karanlıkta yat, ne kara düş gör, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Ne karanlıkta yat, ne kara düş gör.
İnsan, olabilecek tehlikelere karşı önceden önlem almalıdır. Böylece sonradan üzüntü duyabileceği durumların, olayların önüne geçmiş olur. Her konuda tedbirli olmak büyük yarar sağlar. Çünkü ne zaman, ne gibi tehlikelerle karşılaşacağımızı bilemeyiz.

Kısaca anlamı : Tehlikelere karşı önlem almış olan kişi, kendini ileride üzülmekten kurtarmış olur.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Kamp için hazırlanırken babam bana Ne karanlıkta yat, ne kara düş gör oğlum dedi.

Açıklama ve kompozisyon : Tehlikelere karşı önceden önlem alan kimse, kendini ileride üzülmekten kurtarmış olur. Önlem almayan kişiler ise kendini üzülmekten kurtaramaz.

İnsanın hayatı boyunca başına geleceklerin garantisi yoktur. İnsan kendi kendine planlar yaparken, belki birçok koşuşturmacanın içerisindeyken hayat hiç beklemediği yerlerden iyi ya da kötü karşısına birçok şey getirebilmektedir.

Fakat bazı olayların gelişim süreci baştan bellidir. İnsan çoğu zaman bir işe başlarken sonucunu dahi tahmin edebilmektedir, hatta çoğu zaman ummakta, olası ihtimaller vermektedir. Kafamızda kurduklarımız bazen olmakta bazen ise bir yerlerden yanlışlar doğurarak gerçekleşememektedir. Fakat hayatın bize gündelik hayatımızda getirdiklerinin aksine kendi planlarımız dahilinde ilerlettiğimiz olaylara biz dahil olabilir gidişatı düzene sokabilir ve sonucu garantileyebiliriz.

Meydana gelebilecek herhangi bir tehlike arz eden aşamayı göz önünde bulundurur ve bunun için kendi çapımızda tedbirler alabiliriz. Ki yaptığımız şey karşısında kötü sonuçlar almak istemiyorsak işimizi sağlama almalı, istediğimiz sonuca odaklanmalı ve onun için çalışmalıyız ancak bu şekilde istediğimiz sonuca varabiliriz. Aksi takdirde bu işin doğurabileceği her şeye hazırlıklı olmalıyız.

Özetle atasözümüz “Ne Karanlıkta Yat, Ne Kara Düş Gör.” işini baştan sağlama alırsan sonucun hazırdır. Kendi hazırladığın sonucu yaşarsın. Fakat bu şekilde ilerlemediğinde gelebilecek istemediğin her şey başına gelebilir anlamlarında kullanılır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here