Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli.
İnsan, bugün içinde bulunduğu iyi durumun sürüp gideceğini sanmamalıdır. Her inişin bir yokuşu olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı kişi çevresine tepeden bakmamalı; yarın kötü bir duruma düşebileceğini hatırdan çıkarmamalıdır. Geçmiş zaman şöyle yada böyle yaşanmış, içinde bulunduğumuz anda geçmektedir. Fakat gelecek zaman bizim için karanlıktır ve sürprizlere gebedir. İnsanı geçmişi değil, geleceği kaygılandırmalıdır. Çünkü itibar sonucadır.

Kısaca anlamı : Kişi, bugün içinde bulunduğu parlak durumun sürüp gideceğini sanmamalı; çevresine tepeden bakmamalı; yarın kötü bir duruma düşebileceğini aklından(hatırdan) çıkarmamalıdır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Gelecek için nasihat eden babam ne oldum dememeli ne olacağım demeli insan dedi.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanlar, bulundukları ortalama, çeşitli aşamalardan geçerek gelebilmişlerdir. Fani insan yaşamında bir çok fırsatlar da çıkabilir önüne. Bazen de bir çok imkansızlıklarda olabilir. Her ne şekil veya ortamda, ulaşılan başarılar, hiçbir zaman kalıcı değildir. Temel olan, bu çizginin devamlı ve istikrarlı bir şekilde sürmesidir.

Örneğin çevremde eskiden çok iyi durumda olan ancak şimdilerde birçok sıkıntı ile mücadele den o kadar çok insan var ki. Onların halini görünce kendime haddimi bilmek gerektiğini fısıldıyorum. Çünkü dünyada insanın başına türlü türlü işler gelmektedir. Yarın bize ne gösterecek sorusu daima aklımızın bir köşesinde bulunmalıdır.

Geldiğimiz noktaya zaten ulaşmış durumdayız. Bu durumu değerlendirirken geçmişi ve o andaki durumu değil, ilerisini düşünüp ne olacağı konusunda önlemlerin alınmasını hesaplamaktır. Önemli olan geçmiş ve bugün değil, gelecektir. Kendimizi geleceğe göre hazırlarsak, bu bizim açımızdan daha önemsenecek bir avantaj sağlar. Geleceğe hazırlıklı olmak, geçmişle öğrenmekten her zaman daha önemlidir.

Yalnız unutulmaması gereken bir şey var Onu gözden kaçırmamak ve onu unutmamak gerekir Bu gün; bir çok imkansızlıkların olabilir ya da yarın bir çok imkanlara da sahip olabilirsin bunların hepsi olağandır Ama şunu unutmamak gerekir İmkansızlıklar içerisinde nasıl kıvranıyor ve çareler arıyorsak, imkanlara sahip olduğumuzda da soğukkanlı olmalı ve bu imkanların bir gün tükenebileceğini düşüne bilmeliyiz Onu göre çeki düzen vermeliyiz, yön vermeliyiz yaşantımıza.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here