Olmayacak Duaya Amin Denilmez İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Olmayacak duaya amin denilmez, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Olmayacak duaya amin denilmez.
Sonu kötü gözüken veya olmayacak bir duruma bel bağlanmaz, bunun için hazırlık yapılmaz. Harcanacak tüm maddi ve manevi kaynaklar boşa harcanmış, sonunda ele hiçbir şey geçmemiş olacaktır.

Kısaca anlamı : Gerçekleşmeyeceği daha işin başında belli olan bir girişim için onay vermek.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Onun gibilerin olmayacak duasına amin denmez.

Açıklama ve kompozisyon : Önce kabul olmayacak dua olur mu, olmaz mı ona bakalım! Mesela, (Ya Rabbi, beni peygamber yap) demek kabul olmayacak bir duadır. Böyle dua etmek Allah’ın emrine aykırıdır ve böyle duaya amin denmez.

Elbette ki her insanın idealleri, hedefleri olmalıdır; ancak bu idealler ve hedefler belirlenirken kişinin gerçekçi olması önemlidir. Neticesinin olumsuz olacağı daha işin başındayken bile aşikar olan bir girişimde bulunmak akıl karı değildir.Gerçekçi hedefler insanı başarıya götürür. Ancak olmayacak dua, gerçekleşmeyecek hedef insanlarda büyük hayal kırıklığı yaratır ve aynı zamanda zaman ve maddiyat zararına yol açar.

Bazı insanlar her zaman gerçeği göremezler. Kendilerince bir hedef belirlerler ve o hedefe ulaşmak uğruna çeşitli fedakarlıklarda bulunurlar. Onlar, kendilerini pek bilmezler; ancak dışarıdan gözlemleyen başka insanlar, o kişinin o işi başarıp başaramayacağını daha iyi bilirler. Bu durumda, dışarıdan gözlemleyenlerin fikirleri ve kararları da önemlidir. Gerçekleşmeyecek bir işe girişmeyi düşünenlere, gerektiğinde doğru yol gösterilmeli, kişi yönlendirilmelidir. O işin gerçekleşmesinin imkansız olduğu bilindiği halde, kişiyi pohpohlamak, yersiz güven aşılamalarında bulunmak fayda değil zarar getirir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here