Oynayacak Adam Kağnı Gıcırtısında da Oynar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Oynayacak adam, kağnı gıcırtısında da oynar, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Oynayacak adam, kağnı gıcırtısında da oynar.
İçinde bir olaya meyili veya niyeti olan insan onun için zaman yada durum beklemez. Onu hemen yapar. Amacı zarar vermek ise her kötü durumu değerlendirir, iyi ise her olaydan pay çıkararak doğruyu aramaya devam eder.

Kısaca anlamı :  Bir işi yapmaya niyetli olan kişi de her engele rağmen işi gerçekleştirmeye çalışır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Kaç kere söyledim sana dolabını düzenle boşuna dememişler, oynayacak adam, kağnı gıcırtısında da oynar.

Açıklama ve kompozisyon : İnsan her zaman iyi niyetli olmaya çalışmalı ve ön yargılı olmamalıdır. “Ameller niyetlere göredir…” hadisi, amellerin maksat, gaye ve amaçlarına göre değerlendirileceğine işaret etmektedir. Bu hadis-i şerif, ilahî değerlendirmenin sadece kişinin işi veya sözüyle ilgili değil, aynı zamanda kalbin samimiyetle devreye girip girmemesiyle de yakından ilgili olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle amacı zarar vermek ise her kötü durumu değerlendirir, iyi ise her olaydan pay çıkararak doğruyu aramaya devam eder.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here